Lista importerów zboża z Ukrainy musi być jawna! Systemowe rozwiązanie konieczne!

1 rok temu

Minister Gembicka ujawniła dane, gdyż wg niej ogólnie dostępna lista importerów zboża z Ukrainy to istotny interes społeczny. To nie jedyne wyjaśnienia, które dzisiaj składała nowa minister rolnictwa i rozwoju wsi na swojej pierwszej konferencji prasowej.

Lista importerów zboża z Ukrainy oczywiście była głównym zagadnieniem konferencji prasowej zwołanej 30.11.2023 r., ale nie jedynym.

Lista importerów zboża z Ukrainy

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka zostanie na długo w pamięci rolników. Niespodziewanie bowiem, niedługo po objęciu stanowiska opublikowała listę sprowadzających zboże z Ukrainy. Przypomnijmy, tych danych od miesięcy oczekiwali polscy rolnicy.

Listę importerów zboża z Ukrainy ujawniłam ze względu na istotny interes społeczny. Kształt listy wynika z opinii prawnych dotyczących tego, które informacje mogą zostać ujawnione opinii publicznej — wyjaśniała Anna Gembicka na konferencji.

Jak już pisaliśmy, Gembicka stara się o upublicznienie większej ilości danych. Dlatego też wystąpiła do Krajowej Administracji Skarbowej o przekazanie listy, którą ten urząd dysponuje. o ile spotka się z odmową, tłumaczoną tajemnicą celno-skarbową, przygotuje projekt ustawy, pozwalający w wyjątkowych przypadkach upubliczniać takie dane.

Czyżby był to jeden ze sposobów, który zapobiegłyby, iż podobna afera, jak afera zbożowa w przyszłości się nie powtórzy?

Spotkanie z rolnikami w Medyce i obietnice finansowe

We wtorek 28.11. w Medyce Anna Gembicka wraz z sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa Januszem Kowalskim rozmawiała z protestującymi na granicy rolnikami.

Zgodnie z tymi ustaleniami przygotowany został projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie kredytów płynnościowych. Został on już przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przy czym ta pomoc musi być jeszcze notyfikowana przez Komisję Europejską — potwierdziła Gembicka.

To nie jedyny nowy przepis, który chce wdrożyć nowa szefowa resortu rolnictwa. Mianowicie przekazała ona do KPRM projektu ustawy oczekiwany przez rolników, a dotyczący rekompensat za szkody wyrządzone przez ptaki.

Dopłaty nie załatwiają sprawy, trzeba rozwiązań systemowych

Minister rolnictwa obiecała protestującym rolnikom dopłaty do kukurydzy, ściślej mówiąc, do hektara kukurydzy w wysokości 1000 zł. Poza tym wystąpiła do dyrekcji ds. konkurencji Unii Europejskiej w sprawie możliwości przedłużenia dopłat do paliwa rolniczego w wysokości 2 zł. Czyli na tym samym poziomie co obecnie. Jak stwierdziła, chciałaby, aby w przyszłym roku utrzymać ten poziom, ale wszystko zależy od zgody KE.

Jednocześnie zdaje sobie sprawę, iż dopłaty do wielu towarów czy usług dla rolnictwa nie załatwiają sprawy, dlatego myśli o kompleksowych rozwiązaniach systemowych.

Potrzebujemy zmian systemowych, aby móc rozwiązywać pojawiające się problemy. Stanie sie to konieczne w związku z rosnącą konkurencją ze strony Ukrainy.

Bez takich rozwiązań ministerstwo rolnictwa zawsze będzie miało problem. Między innymi w tym celu Gembicka ma się spotkać ponownie w najbliższy poniedziałek (4.12) z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych. Liczy na uzyskanie opinii o konieczności systemowego rozwiązania problemów polskich rolników.

Program „Energia dla wsi”

Anna Gembicka ma lekką rękę. Jak informowała, wystąpiła o kolejne pieniądze dla rolników. Mianowicie jest już po rozmowach z minister klimatu i środowiska Anną Łukaszewską-Trzeciakowską w sprawie zwiększenia środków w ramach programu „Energia dla wsi”.

Według minister to cieszący się ogromnym zainteresowaniem rolników program. Dlatego chce zwiększyć środki na ten cel z 1 do 3 mld złotych. Uważa, iż te środki mogą być przeznaczone m.in. na biogazownie i fotowoltaikę z magazynami energii.

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału