Czy w sylwestra można puszczać fajerwerki?
Zgodnie z przepisami prawa materiały pirotechniczne mogą być używane na terenach publicznych od 31 grudnia do 1 stycznia, czyli w okresie noworocznym, który dla wielu nieodłącznie wiąże się z fajerwerkami. Choć przez cały czas znaczna część osób korzysta z materiałów pirotechnicznych w sylwestra, to jednak coraz więcej miast i gmin zachęca do zaprzestania strzelania fajerwerkami.
Głównym powodem jest dobro zwierząt, które na skutek głośnych i wielogodzinnych wybuchów fajerwerków i petard mogą odczuwać silny stres. Z pokazów fajerwerków w sylwestra w 2015 r. zrezygnował już Wrocław; co więcej, zadecydowano, iż w mieście fajerwerki znikną ze sprzedaży na targowiskach. Od 2018 roku sylwestrowych pokazów fajerwerków nie organizuje również Warszawa. Poza tym pokazów fajerwerków nie zobaczymy w Olsztynie, Łodzi oraz w Wadowicach.
Kto może kupić fajerwerki i petardy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Fajerwerki, petardy i inne materiały pirotechniczne mogą być sprzedane wyłącznie osobie pełnoletniej, po okazaniu przez nią dowodu osobistego, potwierdzającego jej wiek.Reklama
Z kolei sprzedaż fajerwerków i petard niepełnoletniej osobie jest w rozumieniu prawa przestępstwem, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub więzienia do 2 lat.
Kiedy można dostać mandat za strzelanie fajerwerkami?
Nieprzestrzeganie zasad dotyczących używania materiałów pirotechnicznych - np. strzelanie fajerwerkami w inny dzień niż sylwester oraz Nowy Rok - może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości do 5000 zł.
Co więcej, używanie fajerwerków, choćby we wspomniane dni, nie może być uciążliwe dla otoczenia. Reguluje to Kodeks wykroczeń, który mówi, iż zakłócanie spokoju, porządku publicznego oraz spoczynku nocnego podlega karze aresztu, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny od 20 do 5 000 zł.
Oznacza to, iż o ile policja dostanie zgłoszenie od osoby, której przeszkadza hałas, może zainterweniować i wystawić mandat, choćby w sylwestra. Ponadto policja może nałożyć karę grzywny na osobę, która nieostrożnie obchodzi się z materiałami pirotechnicznymi i nie stosuje się do przepisów przeciwpożarowych.
Coraz częściej słyszy się również o wprowadzeniu zakazu używania fajerwerków, głównie ze względu na dobro zwierząt. Sylwester to dla wielu zwierząt okres zwiększonego stresu. Zwierzęta boją się huku petard; co więcej, petardy i fajerwerki mogą być niebezpiecznie dla zwierząt znajdujących się w ich pobliżu. Fajerwerki po wystrzeleniu uwalniają dodatkowo toksyczne cząsteczki, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi.
Choć ustawa o ochronie zwierząt wprost nie zabrania używania materiałów pirotechnicznych, to jednak zabrania ona znęcania się nad zwierzętami i świadomego dopuszczania się zadawania im bólu lub cierpienia. Znęcanie się nad zwierzętami podlega karze więzienia do lat 3, zaś o ile działaniu towarzyszy szczególne okrucieństwo, wtedy kara może wynosić choćby do 5 lat pozbawienia wolności.
WB