Marzenie o własnym M – prawie 1/3 Polaków mieszka u rodziny

1 dzień temu

Wysokie ceny nieruchomości i trudne warunki kredytowe nie zniechęcają Polaków do realizacji marzenia o własnym mieszkaniu – wynika z najnowszego raportu Business Growth Review. Aż 91% respondentów uważa posiadanie mieszkania za lepsze rozwiązanie niż wynajem, postrzegając je jako gwarancję bezpieczeństwa (80%) i inwestycję w przyszłość (72%). Wysokie koszty zakupu to jednak główna przeszkoda – wskazuje na nią 68% badanych.

Prawie jedna trzecia Polaków mieszka u rodziny

Według wyników badania, aż 91% respondentów uznaje posiadanie mieszkania za lepsze rozwiązanie długoterminowe niż wynajem. Własność postrzegana jest głównie jako gwarancja bezpieczeństwa (80%) oraz inwestycja w przyszłość (72%). Mimo wysokich kosztów zakupu, 28% Polaków posiada już mieszkanie bez kredytu, podczas gdy kolejne 28% wciąż mieszka z rodziną. Wynajem, choć bardziej dostępny, jest uznawany za mniej atrakcyjną opcję długoterminową – tylko 4% badanych opowiada się za tym rozwiązaniem. Co ciekawe, 34% deklaruje, iż mogłoby zmienić zdanie, gdyby wynajem stał się bardziej opłacalny.

Młodzi w pułapce wysokich cen i braku oszczędności

Największym wyzwaniem dla Polaków jest wysoka cena nieruchomości – wskazuje na nią 68% badanych. Młodzi dorośli w wieku 25–45 lat czują się szczególnie zagrożeni. Tylko 9% respondentów ocenia swoje szanse na zakup mieszkania jako bardzo wysokie, a jedynie 28% planuje dokonać zakupu w ciągu najbliższych 5 lat. Główne przeszkody to wysokie ceny (71%), brak oszczędności na wkład własny (59%) oraz trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego (33%).

Fakt, iż 28% Polaków wciąż mieszka z rodziną, obrazuje skalę wyzwań na rynku nieruchomości. Wysokie ceny i trudności z kredytami sprawiają, iż młodym trudno rozpocząć samodzielne życie. Wynajem, choć dostępniejszy, wciąż nie jest atrakcyjną alternatywą. Potrzebne są systemowe reformy, powodujące zwiększenie podaży mieszkań, by umożliwić młodym realizację marzeń o własnym kącie – mówi Aleksandra Pańczyszyn, Editorial Director z Business Growth Review.

Potrzebne reformy i wsparcie państwa

Polacy oczekują od rządu realnych działań, które mogłyby poprawić dostępność mieszkań. 69% respondentów postuluje wprowadzenie reform mających na celu zwiększenie podaży mieszkań, preferencyjne kredyty hipoteczne czy dofinansowanie wkładu własnego. Podkreślają, iż bez strukturalnych zmian młode pokolenia mogą mieć poważne trudności w realizacji marzeń o własnym kącie.

***
Pełen raport „Raport rynku mieszkaniowego 2025” dostępny jest bezpłatnie na stronie bgrev.pl. Dokument zawiera szczegółowe dane i analizy przydatne w interpretacji aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości.

***
Metodologia badania
Badanie przeprowadził Business Growth Review we współpracy z ARC Rynek i Opinie na reprezentatywnej grupie 1042 Polek i Polaków w wieku 25–45 lat, stosując metodę CAWI. Projekt został zrealizowany na przełomie listopada i grudnia 2024 roku, z wykorzystaniem sprawdzonych narzędzi analitycznych oraz transparentnych procedur metodologicznych, co gwarantuje rzetelność i niezależność wyników.

Źródło: Business Growth Review.

Idź do oryginalnego materiału