MFiPR przystąpi do prac nad kolejną rewizją KPO w styczniu-lutym 2025 r.

1 tydzień temu

Warszawa, 09.12.2024 (ISBnews) – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przystąpi do prac nad kolejną rewizją Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w styczniu-lutym 2025 r., wynika z wypowiedzi wiceministra w tym resorcie Jana Szyszko.

“Priorytetem jest […] zainwestowanie tej części grantowej, czyli łącznie ponad 100 mld zł. […] Na początku roku w styczniu, może w lutym będziemy siadać do kolejnych rewizji KPO tak, żeby zainwestować całość tej części” – powiedział Szyszko w Polskim Radiu.

Rewizji podlegają reformy i inwestycje w KPO.

Resort prowadzi już rozmowy z Komisją Europejską w sprawie planowanej rewizji KPO. Dotyczą m.in. systemu zachęt zielonej transformacji, dużych inwestycji i zrównoważonego transportu.

“Rozmawiamy, żebyśmy w nowym budżecie mogli dofinansowywać na przykład gminne połączenie autobusowe ze środków unijnych, czego teraz nie można robić i to jest duża bolączka samorządów. Może mam nadzieję, iż po 2027 roku w końcu będziemy mogli to zrobić” – podkreślił wiceminister.

Podtrzymał, iż Polska spodziewa się przed świętami wpłaty środków w ramach drugiego i trzeciego wniosku KPO, zatwierdzonych w listopadzie przez KE. Ma to być łącznie 9,4 mld euro (40,7 mld zł).

Polska zainwestowała dotychczas z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) 7,6 mld zł w ramach KPO.

Dotychczas uruchomiono 47 z 57 inwestycji (36 w części dotacyjnej i 11 w części pożyczkowej). Aktualnie realizowane są nabory w 19 inwestycjach, a następne nabory będą ogłaszane w najbliższym czasie.

Po tegorocznej rewizji KPO składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO w sumie 59,8 mld euro (257,1 mld zł), w tym 25,27 mld euro (108,6 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (148,5 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (44,96%) oraz transformację cyfrową (21,28%).

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału