Mieszkańcy tej gminie za wywóz śmieci płacą tylko 5 zł. Dlaczego jest tu tak tanio?

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Opłata za odbiór odpadów obowiązuje w całej Polsce, ale nie wszędzie właściciele nieruchomości wydają na ten cel tyle samo. Co więcej, nie wszyscy mają powody do narzekania pod tym względem. Mieszkańcy najbogatszej gminy w naszym kraju płacą zaledwie pięć złotych miesięcznie.
Ministerstwo Finansów udostępniło jakiś czas temu informacje, na podstawie których powstał ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce. Okazało się, iż w najlepszej sytuacji są mieszkańcy gminy Kleszczów, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. Jest to niewątpliwie powód do zazdrości dla wielu osób żyjących w innych częściach naszego kraju, a opłata za odbiór odpadów dobrze to ilustruje.


REKLAMA


Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ


Ile się płaci za śmieci na osobę? Gmina Kleszczów wyróżnia się na tle kraju nie tylko zamożnością
O rosnących stawkach opłat za wywóz śmieci w różnych miastach donosiliśmy już we wrześniu. w tej chwili 40 złotych miesięcznie od osoby jest już adekwatnie normą. Przykładowo, w gminach Długołęka i Mietków stawka ta wynosi 46 złotych. Gmina Kleszczów jednak całkowicie się tu wyłamuje. Zgodnie z informacjami udostępnionymi na portalu eko.kleszczow.pl mieszkańcy są zobowiązani uiszczać opłatę w wysokości pięciu złotych (odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny) lub 20 złotych (przy zbieraniu i odbiorze nieselektywnym) miesięcznie od osoby. Jak to możliwe?
Zobacz też: Właścicieli domów czekają kolejne kontrole. Za złamanie przepisów grozi kara do 10 tys. zł
Jak wyjaśnia Portal Samorządowy, Kleszczów dokłada do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z budżetu gminy, i to wcale nie mało. W 2023 roku, z którego pochodzą ostatnie dane, wydatki te były równe 2 025 923,05 złotych. Łączne wpływy z tytułu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami wyniosły natomiast 375 301,01 złotych, co pokryło zaledwie 15,6 procent kosztów prowadzenia systemu w 2023 roku. Co ciekawe, niskie opłaty niekoniecznie zachęcają mieszkańców do przykładnego zachowania w zakresie zarządzania odpadami. Zauważono tu dwa niepokojące zachowania.


Gmina Kleszczów: opłata za śmieci nie wpływa na nawyki mieszkańców. Produkcja odpadów jest tu wyjątkowo wysoka
Po pierwsze, mieszkańcy Kleszczowa niekoniecznie płacą niższe opłaty chętniej, niż osoby wydające więcej na ten cel. Portal Samorządowy przytacza tu wyniki ewidencji urzędu gminy, według których liczba mieszkańców na koniec 2023 roku wynosiła 7109. W złożonych deklaracjach śmieciowych uwzględniono jednak tylko 6292 osoby. Drugi problem to samo wytwarzanie odpadów. Niskie opłaty zdają się bowiem "zachęcać" do produkcji większej ilości śmieci. Na statystycznego mieszkańca Kleszczowa przypada bowiem 608 kilogramów śmieci rocznie, wliczając w to odpady z nieruchomości niezamieszkałych. Tymczasem według Głównego Urzędu Statystycznego średnia dla całej Polski (także przy uwzględnieniu odpadów z nieruchomości niezamieszkałych) w 2023 roku wyniosła 356,7 kilograma śmieci na osobę.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału