Miliony dla rolników, ale… ukraińskich. Szeroko zakrojona akcja pomocowa dla Ukrainy przynosi zyski tamtejszemu rynkowi rolnemu. Dowiedz się, na jaką skalę uzyskują pomoc.
Miliony dla rolników ukraińskich przyznaje Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego USAID. Mogą oni liczyć także na szerokie wsparcie w ramach unijnych dopłat. Warto zatem zastanowić się jak to wpłynie na rynek europejski, a tym bardziej na nasz rodzimy. Już teraz ceny produktów rolnych z Ukrainy znacząco osłabiają naszych rodzimych producentów, czyniąc ich pracę nieopłacalną. Zatem czy tak ogromne zagraniczne wsparcie nie zniszczy naszego polskiego rynku rolnego?
Miliony dla rolników w ramach dotacji i pomocy na odbudowę po wojnie
Ukraińscy rolnicy już w maju mogą składać wnioski o unijne dopłaty. Budżet europejski przeznaczył na ten cel 20 mln euro. Jest to 796 mln hrywien. Pomoc otrzymają rolnicy uprawiający do 120 ha na terenach nieokupowanych lub na takich, na których zakończyły się działania wojenne. Także farmerzy z terytoriów objętych działaniami wojennymi mogą liczyć na wsparcie. Przewidywany jest zastrzyk finansowy w wysokości 8 tys. UAH od hektara.
Ponadto 250 milionów dolarów szykuje USAID (Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego) w ramach nowego programu USAID Harvest. Celem jest odbudowa i rozbudowa sektora rolnego Ukrainy. Te miliony dla rolników ukraińskich będą rozdawane przez 5 lat. Zakłada się, iż program zwiększy eksport produktów rolnych z Ukrainy o 1,5 miliarda dolarów. Również ma przyciągnąć inwestorów prywatnych, którzy dodatkowo doładują tamtejszy rynek rolny 500 milionami dolarów.
Przystępne kredyty 5-7-9 %
Warto także wspomnieć, iż miliony dla rolników przeznaczono także w ramach przystępnych kredytów (Przystępne kredyty 5-7-9%). Z tego celu wypłacono już 15,6 mld hrywien. Tymczasem proces kredytowania jest w toku i zakończy się wraz z końcem roku, a zatem kwota wzrośnie 2–3-krotnie. Rząd ukraiński na początku roku przedłużył do 31 marca 2025 r. preferencyjne kredyty. Planuje się także wsparcie hodowli zwierząt, zwiększając w tym celu limit kredytowy do 150 mln hrywien.
Dochody ukraińskiego potentata
Tymczasem przeznaczane miliony dla rolników ukraińskich świetnie ilustrują dochody spółki MHP. W czwartek 2 maja, Jurij Kosiuk właściciel 60% akcji spółki MHP, prezentował wyniki finansowe za 2023 r. Ogłosił on, iż przychody firmy, w której ma udziały, wzrosły do 3 mld dolarów. Tymczasem przed rosyjską agresją przychody wynosiły 1,9–2,3 mld dolarów. Również wzrosły wpływy z eksportu, głównie na rynki europejskie. Wcześniej osiągano przeciętnie wynik ok. 1 mld rocznie. Tymczasem w ubiegłym roku eksport wyniósł 1,8 mld dolarów. Firma osiągnęła w 2023 r. zysk na czysto w wysokości 141 mln dolarów. To ogromny postęp w porównaniu do roku 2022, gdzie poniesiono straty w wysokości 240 mln dolarów. Zysk spółki wygenerował głównie urodzaj w plonach pszenicy i kukurydzy, które wyeksportowano.
Reakcja polskich rolników
Informacje o przeznaczanych milionach dla rolników ukraińskich i zyskach spółki MHP zszokowały polskich producentów rolnych. Ich zdaniem to tylko dowodzi słuszności protestów. Sektor drobiarski już rok temu martwił się dumpingowymi cenami produktów MHP. Ich stawki spowodowały brak opłacalności produkcji po naszej stronie granicy. Niskie ceny ukraińskiego surowca były przyczyną wyparcia polskiego drobiu z unijnych restauracji i hoteli. Także producenci w innych sektorach rolnych mają powody do zmartwień. Dlatego Roman Kondrów z ruchu Podkarpacka Oszukana Wieś w rozmowie z WP tak skomentował doniesienia:
Towar z Ukrainy przeszedł przez UE, zabierając nam nasze rynki zbytu, a my tu walczymy o przetrwanie rodzinnych gospodarstw rolnych. Czyli ich zyski to są adekwatnie nasze pieniądze!
Źródło: Wirtualna Polska, ukragroconsult