Monitoring rynku zbóż według MRiRW

1 miesiąc temu

Ministerstwo rolnictwa opublikowało ocenę sytuacji na rynku zbóż — zarówno w Polsce, jak i na świecie. Monitoring rynku zbóż prowadzi powołany na początku lipca br. w resorcie specjalny zespół. Kieruje nim wiceminister Michał Kołodziejczak.

Monitoring rynku zbóż prowadzi nowo powołany zespół składający się ze specjalistów z MRiRW, KOWR, GUS, CDR, KRiR, Elewarr Sp. z o.o., IERiGŻ–PIB oraz IUNG–PIB. Oto co opublikował zespół po półtoramiesięcznej pracy i pięciu spotkaniach.

Jak wyglądają tegoroczne żniwa?

Według raportu opublikowanego 13 sierpnia 2024 żniwa dobiegają końca. Mianowicie w większości rejonów już się zakończyły, ale realizowane są jeszcze prace na północy kraju. Zespół zwraca uwagę, iż z powodu nietypowych warunków pogodowych trudno było w tym roku dostosować agrotechnikę. Czyli mogło to wpłynąć zarówno na wielkość plonów, jak i ich zróżnicowanie.

Monitoring rynku zbóż — ile zebraliśmy ziarna w Polsce?

Według wstępnych danych GUS z 31 lipca tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) mogą być na poziomie 25,6 mln ton. Porównując rok do roku — to o milion ton, czyli 4 proc. mniej niż w 2023 r. Zbiory najpopularniejszego u nas zboża, czyli pszenicy wyniosą 12,3 mln ton. Zatem będą o ponad 0,8 mln ton (6 proc.) mniejsze niż rok temu.

Jakie są ceny zbóż w Polsce?

Zespół poinformował o sytuacji cenowej na rynku zbóż na podstawie danych ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej ministerstwa. Jest ona aktualizowana od lat co tydzień, jednak z poślizgiem czasowym. W okresie 29 lipca–4 sierpnia ceny zbóż, w porównaniu do sytuacji, jak to określono, „sprzed roku czy dwóch lat” były niższe o 10–53 procent! Ceny są również o średnio 14 procent niższe niż w 2021 r., choć wyższe niż w 2020 r.

Pszenica konsumpcyjna kosztowała w omawianym okresie średnio 850 złotych za tonę, natomiast kukurydza paszowa 884 zł za tonę.

Raport zauważa „tendencję do magazynowania własnych zbiorów przez rolników”.

Rekordy w eksporcie zboża

W roku 2023 polski eksport zboża był rekordowo wysoki. Ściśle mówiąc, wyniósł 13,7 mln ton, czyli o 50 procent więcej niż rok wcześniej. Około 40 proc. polskiego zboża trafiło na rynki państw spoza UE. W tym roku od stycznia do maja wyeksportowaliśmy już prawie 5 mln ton zbóż.

A co z ukraińskim zbożem?

Według raportu tranzyt ukraińskiego zboża jest cały czas monitorowany i „nie odnotowuje się niepokojących trendów”. W ostatnim miesiącu tranzyt pszenicy, kukurydzy i rzepaku był na poziomie ok. 160 tys. ton.

Monitoring rynku zbóż: świat

Zespół ministra Kołodziejczaka informuje również, iż według danych Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) produkcja zbóż na świecie może być rekordowa i wynieść 2 320,9 mln ton (wzrost o 21,7 mln ton, czyli o 0,9 proc. w stosunku do ubiegłego roku).

Mniej zboża wg resortu wyprodukują Rosja i Ukraina. Wysokie zbiory pszenicy będą z kolei w USA, Kanadzie, Australii, Argentynie, Chinach i Kazachstanie, a kukurydzy również w USA, a oprócz tego w Brazylii i Argentynie.

Produkcja zboża w Unii wyniesie według prognoz KE 271,6 mln ton, co oznacza nieznaczny, o 0,6 procent wzrost w stosunku do roku ubiegłego i spadek o 5,8 procent w stosunku do średniej pięcioletniej. jeżeli chodzi o pszenicę, to UE wyprodukuje jej o 3,8 procent mniej niż rok temu. Natomiast kukurydzy będzie nieznacznie, bo o 0,3 procent więcej.

Największe spadki produkcji w Unii, spowodowane warunkami pogodowymi, spodziewane są we Francji, na Węgrzech, w Rumunii i we Włoszech.

Monitoring rynku zbóż — co dostaliśmy?

Raport zespołu ministra Kołodziejczaka nic nowego nam nie powiedział poza zestawieniem danych w większości ogólnodostępnych i publikowanych już w mediach. To pierwsza ich publikacja. Może kolejne odkryją coś więcej…

Źródło: www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału