Do większości prac hydraulicznych zatrudniamy specjalistów, ale czasem podejmujemy samodzielne próby montażu łazienkowego wyposażenia. Tak jest np. z geberitem, czyli gotowym systemem montażowym zawierającym spłuczkę i całą instalację WC. Nawet, jeżeli zdecydujesz się powierzyć jego instalację hydraulikowi, dobrze jest wiedzieć, jak wygląda zabudowa stelaża WC i jak należy ją wykonać krok po kroku.
Czym jest geberit?
Geberit to rodzaj ukrytego w ścianie stelaża WC, który jest niemal niewidoczny i zakamuflowany. W łazience to nie tylko kwestia estetyki, ale też sporej oszczędności miejsca. Cała instalacja sanitarna wraz z elementami spłukującymi i przytwierdzającymi znajduje się w ścianie, dlatego montaż stelaża podtynkowego WC wymaga nieco więcej pracy. Jednak, jak przekonasz się z dalszego opisu, założenie stelaża WC w takiej wersji wcale nie jest bardzo skomplikowane.
Do innych zalet, jakie ma stelaż geberit zalicza się łatwość w sprzątaniu. Brak problematycznych zakamarków i szczelin sprawia, iż czyszczenie posadzki, ścianek i samej miski jest maksymalnie proste. W dodatku jest dość duża swoboda w wieszaniu miski na dowolnej wysokości od poziomu posadzki. zwykle jest to około 40 cm od podłogi.
[[kategoria:1571:6]]
Rodzaje geberitów
W zależności od tego, gdzie planujesz montaż geberitu, musisz wybrać system lekki lub ciężki. Oto, czym się różnią:
- geberit lekki – przykręcany do ściany i podłogi, a następnie obudowywany płytami g-k lub polistyrenem ekstrudowanym,
- geberit ciężki – umieszczany na ścianie murowanej, w łazienkach wykończonych do stanu surowego. Konstrukcja obudowywana cegłami, bardzo solidna, ale też pracochłonna.
Jaki rozmiar geberitu wybrać?
Do wyboru masz wiele stelaży WC, a to, na który się zdecydujesz, będzie miało wpływ na dalszą eksploatację łazienki i korzystanie z toalety. Standardowy stelaż podtynkowy ma wymiary:
- szerokość – 40-50 cm,
- wysokość stelaża WC – 120 cm.
Różne wielkości ma też sam przycisk spłukujący. To zwykle płaski panel z dwoma przyciskami, służący do włączania wody w małej lub dużej ilości. Dostępny w opcji kwadratowej, prostokątnej, okrągłej, czarny, chromowany czy biały.

Łazienka z zamontowanym geberitem
Umiejscowienie stelaża podtynkowego
Zanim przystąpisz do prac instalacyjnych, musisz wydzielić w łazience miejsce, w którym znajdzie się WC. Nie może być ono przypadkowe – ważna jest obecność podejść wodno-kanalizacyjnych umożlwiających podłączenie wody oraz odprowadzanie nieczystości. Zalecane jest też zachowanie odpowiednich odległości od wanny, posadzki, szafki z umywalką. Ogólnie musisz wyznaczyć miejsce o metrażu 120 cm (wysokość) x 50 cm (szerokość) x 20 cm (głębokość). To optymalna przestrzeń, dająca w przyszłości swobodę poruszania się w toalecie i dostępu do miski ustępowej oraz przycisku spłuczki.
Sprawdzenie instalacji wodnej przed montażem
Zanim wykonasz montaż geberitu upewnij się, iż wybrałeś w tym celu dobre miejsce. Sprawdź szczelność instalacji oraz dostęp do rur. Ważne, aby rury kanalizacyjne nie były zbyt mocno obudowane, bo dojście do nich w razie konserwacji czy naprawy byłoby utrudnione. Już na tym etapie warto wykonać obliczenia i zaznaczyć miejsce, w którym stelaż WC zostanie zamocowany. Chodzi głównie o odległość od posadzki i innych elementów wyposażenia.
W zależności od tego, gdzie mieści się zawór doprowadzający wodę, dobieramy pasujący wężyk i przyłącze. Mogą one być już w zestawie, który obejmuje stelaż WC wraz z podkładkami, uszczelkami, miskę sedesową, zbiornik spłukujący, zawór i kotwy. Stelaż podtynkowy raczej nie zawiera deski sedesowej, którą też trzeba dokupić oddzielnie.
[[kategoria:1586:6]]
Zabudowa geberitu – ciężka czy lekka?
Wybrałeś już miejsce, gdzie w przyszłości pojawi się toaleta. Teraz czas na decyzje techniczne, dotyczące rodzaju zabudowy. Montaż stelaża WC jest możliwy do zabudowy lekkiej lub ciężkiej, czyli do ścianki szkieletowej lub do podłogi. Czym one się różnią? Jak przebiega montaż stelaża podtynkowego w każdym wariancie?
Zabudowa geberitu przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych
Popularnym sposobem na montaż geberitu w sposób trwały i solidny jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Najpierw dokładnie przycina się płyty i montuje się je na kołkach szybkiego montażu. Ważne jest wykonanie jej w ustalonym wcześniej miejscu, co pozwoli estetycznie zabudować geberit i wykończyć WC bez przykrych niespodzianek. Na tym etapie, niektórzy decydują się umieścić izolację z pianki poliuretanowej, która tłumi odgłosy pracy metalowych elementów, w jakie wyposażony jest panel przycisku spłukującego.
Jakie płyty wybrać, żeby solidnie zabudować geberit? Zielone płyty są przeznaczone do montażu w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Uzasadnione jest, żeby wykonać zabudowę gipsowo kartonową w dwóch warstwach. Grubość powinna wynosić około 20 mm.
W obudowanej płytą ściance umieszcza się stelaż. Osadzamy go na specjalnych wkrętach, które mają spory udźwig. Otwory wykonujemy wiertarką wyposażoną w wiertło przeznaczone do obróbki betonu czy cegły. zwykle ustalenie miejsca nawiercania nie jest trudne – stelaże podtynkowe w zestawie mają też wzorniki.
[[kategoria:1600:6]]
Układanie płytek i fugowanie zabudowy lekkiej
Montaż stelaża sanitarnego kończy się ułożeniem płytek i fugowaniem. Choć dzisiaj można zastosować też inne wykończenie. Np. na ściance działowej, która jest mniej odporna na obciążenia warto rozważyć nałożenie farby wodoodpornej czy tynku strukturalnego o ozdobnym charakterze. Dekoracją samą w sobie okaże się też przycisk spłukujący.
Osadzanie muszli WC
Tak wykonana zabudowa geberitu jest przygotowana do zamontowania muszli toaletowej. Zawieszenie miski ustępowej odbywa się przy pomocy akcesoriów dołączonych do zestawu – są to solidne szpilki montażowe. Przycina się je do odpowiedniej długości, aby uzyskać kompletne połączenie podtynkowego WC. Na ostatnim etapie sprawdza się szczelność, przycisk spłuczki i wykonuje się ostatnie izolacje w miejscu, gdzie płytki stykają się z sanitariatem.
Montaż geberitu nie musi być skomplikowany. Wymaga jednak odpowiednich przygotowań i obliczeń. Najważniejsza jest wysokość stelaża WC i odległość np. od wanny, kaloryfera, pralki czy umywalki. Istotna jest lokalizacja, w jakiej odbywa się montaż stelaża WC, bo to determinuje rodzaj zabudowy (mokrej lub zabudowy suchej). Zakup gotowego zestawu oznacza, iż podłączenie geberitu przebiegnie sprawnie, dzięki dołączonym do zestawu, w pełni kompatybilnym akcesoriom montażowym.