Mozaika lokalnych tożsamości: Spotkanie w Opolu 3.10

niaiu.pl 3 tygodni temu

Zapraszamy na spotkanie z Robertem Koniecznym oraz Maciejem Czarneckim (@maciejdusiciel), które poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk.

Opole to miasto o złożonej tożsamości. Spotykają się tu religie, narodowości i grupy etniczne. Mieszkają lub mieszkali Polacy, Niemcy i Ślązacy. Czy skomplikowaną historię Opola i okolic opowiada architektura? Jakie jest architektoniczne dziedzictwo tego miejsca? Porozmawiamy o tym podczas kolejnego spotkania z cyklu Mozaika lokalnych tożsamości

W Opolu znajdziemy wspaniałe przykłady zarówno architektury modernistycznej z lat 30., socmodernizmu, jak i socrealizmu. Poza tym obecne są tu także realizacje nowoczesne, powstałe po 1989 roku, w tym Dom atrialny – zdobywca prestiżowego tytułu najlepszego domu na świecie (wg portalu World Architecture News). Jednym z wątków rozmowy będzie to, w jaki sposób architekci „pracują” z tą przestrzenią i jej tożsamością podczas projektowania.

W spotkaniu udział wezmą:

Robert Konieczny – szef KWK Promes. Zagraniczny członek Francuskiej Académie d’Architecture oraz Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej. Laureat wielu konkursów w Polsce i za granicą. Jego galeria PLATO została jednym z 5 Najlepszych Budynków w Europie w konkursie EUMies Awards 2024. Arka Koniecznego zdobyła tytuł Najlepszego Domu Świata – Wallpaper Design Award 2017, a muzeum CDP tytuły Najlepszego Budynku Świata 2016 (WAF) oraz Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Europie 2016 (CCCB w Barcelonie). Laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury.

Maciej Czarnecki (@maciejdusiciel) – zajmuję się fotografią i popularyzacją architektury, w szczególności modernistycznej. Poszukuję ciekawych obiektów w Polsce i za granicą, które staram się poznać i sfotografować. Interesuje mnie wszystko co działo się w architekturze po 1920 roku z wyszczególnieniem awangardy. Najbardziej interesuje mnie architektura inspirowana epoką kosmiczną, architektura powiązana z ideologią oraz architektura hoteli i domów wypoczynkowych. W swoich pracach oprócz dokumentacji znikającego dziedzictwa staram się odczytywać zamysły kompozycyjne architektów oraz następnie je reinterpretować. Prowadzę spacery fotograficzne i architektoniczne, biorę udział w wykładach, debatach i podcastach. Piszę ebooki o architekturze, mam na koncie wystawy fotograficzne w Polsce i Niemczech. Działalność prowadzę głównie w formie cyfrowej, dzięki bloga oraz social mediów.

Aldona Łaniewska-Wołłk – dziennikarka i publicystka kulturalna. Zawodowo związana z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie m. in. prowadzi audycję o tematyce architektonicznej „Studio projektowe”. Publikuje także w „Rzeczpospolitej – Plus Minus”. Poza architekturą interesuje ją również literatura, szczególnie reportaż literacki.


Kiedy: 3 października 2024, 18:00
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
Wstęp wolny.

Na miejscu będzie możliwość zakupu książki Tożsamość. 100 lat polskiej architektury z 30% rabatem. Płatność tylko gotówką.

Więcej o książce

Wydarzenie jest jednym z działań towarzyszących mapie Mozaika lokalnych tożsamości. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi – projektantami, ekspertami, badaczami czy pasjonatami lokalnej architektury – będą okazją do kontynuacji dyskusji zapoczątkowanej w ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” i przypomnienia o publikacji książkowej o tym samym tytule wydanej w 2019 roku. Tytułowa tożsamość rozumiana będzie jako zbiór doświadczeń, wyborów i wpływów oraz tego, w jaki sposób z tym co dawne, wchodzą w dialog współcześni twórcy. Lokalną tożsamość możemy odkrywać poprzez spotkania i rozmowy, ale także kształtować ją i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Więcej o Mozaice lokalnych tożsamości
Idź do oryginalnego materiału