Ważny krok ku rozpowszechnieniu biopaliw
Minister dr Czesław Siekierski podpisał porozumienie z dziekanem Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, prof. dr. hab. inż. Piotrem Przybyłowiczem, dotyczące współpracy na rzecz promowania badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.
– Przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników i konsumentów. Przyczynia się także do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz służy poprawie stanu środowiska – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski
Nowa benzyna e10 – do jakich aut
Współpraca MRiRW z Politechniką Warszawską
– Resort rolnictwa zwrócił się do Politechniki Warszawskiej z propozycją współpracy. Chcielibyśmy, żeby nadprodukcja rolnicza była przetwarzana na odnawialne źródła energii (OZE). Możliwości wykorzystania nadmiaru produkcji rolniczej w różnym wymiarze dla potrzeb OZE są wyjątkowo duże i służą ograniczeniu emisyjności, poprawie stanu środowiska i klimatu. Stąd nasze rozmowy z Politechniką Warszawską i przygotowanie porozumienia – poinformował minister Czesław Siekierski i dodał, iż chciałby, aby w prace te włączyły się również organizacje i stowarzyszenia rolników.
Zakres współpracy pomiędzy MRiRW a Wydziałem SiMR Politechniki Warszawskiej w ramach porozumienia obejmuje m.in.
- realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych;
- promowanie wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie.
W szczególności brane jest pod uwagę zagadnienie zasilania silników spalinowych bioetanolem. W tym kontekście rozważane są przede wszystkim dwie ścieżki.
- zasilanie silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem;
- znaczne zwiększenie udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych – benzyny, ewentualnie oleju napędowego.
Wspólną inicjatywę MRiRW oraz SiMR zainauguruje projekt mający na celu opracowanie „demonstratora technologii” w postaci agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Będzie to proste urządzenie bazujące na dostępnych na rynku konstrukcjach z benzynowym silnikiem spalinowym, które zostanie przystosowane do adekwatności nowego paliwa. Zadaniem zespołu ekspertów z SiMR będzie pokazanie, iż adaptacja istniejących silników do zasilania bioetanolem w warunkach polskich nie musi być skomplikowana i wiązać się z dużymi kosztami.
Odpowiednie urządzenie stanowiące bazę demonstratora zostało zakupione przez MRiRW i przekazanie SiMR. Paliwo do testów dostarczyła Krajowa Izba Biopaliw. SiMR zapewni techniczne środki realizacji projektu oraz – przede wszystkim – doświadczoną kadrę naukową i techniczną. Pierwszych efektów prac zespołu można spodziewać się w przyszłym roku.
W dalszej perspektywie planuje się uruchomienie kolejnych wspólnych, które zbudowałyby podstawę dla inicjatywy rozpowszechnienia na polskim rynku biopaliw, zwłaszcza bioetanolu.
– Jestem przekonany, iż to dobry kierunek działań, a kooperacja z SiMR to dobry wybór. Cieszymy się, iż Politechnika Warszawska przyjęła naszą propozycję. Będziemy dążyli do pozyskania środków na ten cel oraz zacieśniania współpracy. Robimy kolejny krok w celu połączenia nauki z rolnictwem oraz tworzenia gospodarki opartej na wiedzy poprzez wykorzystywanie innowacji – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Sygnatariuszami porozumienia są: ze strony resortu rolnictwa minister Czesław Siekierski, zaś ze strony SiMR – dziekan prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz.
Orlen planuje zwiększyć inwestycje w biopaliwa. Potrzeba 2 milionów ton zbóż
Zagospodarowanie nadprodukcji zbóż
Minister Czesław Siekierski przypomniał, iż ze względu na zbyt duże zapasy zbóż konieczne było zastosowanie dopłat do skupowanego zboża, aby móc je wyeksportować.
– Potrzebujemy różnorodnych form działań, aby radzić sobie z nadwyżkami produkcji rolnej. Potrzebne są także różne formy wytwarzania energii. Dlatego poprosiliśmy Politechnikę Warszawską o pomoc i współpracę, a Wydział SiMR ma największe zaplecze naukowe, aby nasze oczekiwania przełożyć na konkretne działania. Są one korzystne dla rolników i konsumentów oraz ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – stwierdził szef resortu rolnictwa.
Nadchodząca prezydencja Polski i przyszłe poszerzenie UE
Minister Czesław Siekierski przypomniał, iż Polska 1 stycznia 2025 r. obejmuje prezydencję w Radzie UE i zapowiedział, iż jednym z ważnych działań będą prace nad rozszerzeniem UE o Ukrainę.
– Potrzebne będą regulacje, które pozwolą one na skierowanie dużej produkcji ukraińskiej żywności, głównie zboża, na te światowe rynki, które jej potrzebują. To pomoże zapewnić zaopatrzenie w żywność i bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział minister.
Szef resortu rolnictwa wskazał także na potencjał współpracy Polski z Ukrainą w obszarze rolnym.
– Podczas ostatniego spotkania z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy rozmawialiśmy o współpracy z Ukrainą przy wspólnym przetwarzaniu nadmiaru produkcji rolniczej. Po stronie Ukrainy jest potencjał produkcyjny – poinformował minister Siekierski.
Minister zapowiedział także, iż ważnym elementem naszych działań na forum Rady AGRIFISH będzie nacisk na dialog z rolnikami.
Źródło: MRiRW