My też mamy się kim chwalić! Nowy projekt Intercity i „Nauka. To Lubię”

7 miesięcy temu

PKP Intercity, we współpracy z Fundacją „Nauka. To Lubię”, prezentują nową inicjatywę. W podróż po kraju wyrusza lokomotywa EU160 Griffin z wizerunkiem Jana Czochralskiego, wybitnego chemika i metaloznawcy. To część akcji „Szlak Akademii Superbohaterów”, która ma na celu popularyzację polskiej nauki.

Wynik plebiscytu „Nauka. To Lubię”

Postać Czochralskiego została wybrana w plebiscycie zorganizowanym przez przewoźnika i fundację. Wśród nominowanych polskich naukowców znaleźli się między innymi Maria Skłodowska-Curie czy Ignacy Łukasiewicz, ale Polacy głosujący w plebiscycie oddali swoje głosy właśnie na wciąż niedocenianego Jana Czochralskiego, którego wynalazki wykorzystuje się m.in. w przemyśle kolejowym.

Oficjalna prezentacja lokomotywy odbyła się 11 czerwca na Dworcu Głównym w Katowicach. Lokomotywa w nowej szacie graficznej wyruszyła stamtąd w trasę i odwiedzi miasta takie jak Poznań, Lublin, Białystok i Świnoujście. PKP Intercity wraz z Fundacją „Nauka. To Lubię” zachęcają do obserwowania trasy i śledzenia informacji o kolejnych stacjach, na jakich zawita maszyna.

Cieszę się, iż możemy uczcić dorobek wybitnego polskiego naukowca, Jana Czochralskiego, umieszczając jego wizerunek na jednej z naszych lokomotyw. Tym sposobem nie tylko upamiętniamy jego wkład w naszą historię, ale również promujemy polską naukę na terenie całego kraju. Zachęcamy do wspólnej zabawy, śledzenia szlaku „Akademii Superbohaterów”, oglądania filmów i spotkań na dworcach – powiedział Adam Wawrzyniak, członek zarządu PKP Intercity.

Lokomotywa z Janem Czochralskim to jest SZTOS!!!

Razem z @PKPIntercityPDP prezentujemy Szlak Akademii Superbohaterów. To mapa i przewodnik po Polsce. Inspiracje do tego by zwiedzać nasz kraj… naukowo.

Zapraszam na https://t.co/A0cE4hUjUg pic.twitter.com/6k29Vpl7pa

— Tomasz Rożek (@RozekTom) June 12, 2024

Szlak Akademii Superbohaterów

Akcja „Szlak Akademii Superbohaterów” to nie tylko plebiscyt. Fundacja „Nauka. To Lubię” przygotowała mapę wraz z przewodnikiem, proponującym wycieczki do miejsc związanych z polską nauką. Stworzona zostanie także interaktywna wersja mapy oraz filmy edukacyjne. Dodatkowo, na dworcach w całej Polsce odbędą się prelekcje popularnonaukowe.

Wraz z PKP Intercity zachęcamy do podróżowania po Polsce śladami nauki polskich Superbohaterów, których supermoce zmieniały realny świat. Gdyby żyli w Stanach Zjednoczonych, na pewno powstałby o nich niejeden film. Jestem przekonany, iż świetnym materiałem na scenariusz jest historia profesora Jana Czochralskiego, który zasłynął chociażby z wynalezienia bardzo odpornego stopu metali, który zrewolucjonizował kolej – podsumował Tomasz Rożek, prezes Fundacji „Nauka. To Lubię”.

PKP Intercity

Latem na kanałach „Nauka. To Lubię” pojawią się trzy filmy edukacyjne o polskiej kolei, a we wrześniu planowane są dwa spotkania z dr. Tomaszem Rożkiem na dworcach kolejowych. Projekt „Szlak Akademii Superbohaterów” to doskonała okazja do poznania wkładu polskich naukowców w rozwój światowej nauki oraz atrakcyjna forma spędzenia czasu dla rodzin i miłośników nauki.

Intercity zamontuje syreny na pociągach! Słychać wycie? Znakomicie!

Znajdziesz nas w Google News
Idź do oryginalnego materiału