W panelu dyskusyjnym „Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?”
wystąpili:
Moderator:
Jacek Sierak, Kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Polska
Paneliści:
Grzegorz Czarnocki, Prezes, Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, Polska
Tadeusz Truskolaski, Prezydent, Urząd Miejski w Białymstoku, Polska
Małgorzata Pachecka, Wójt, Urząd Gminy Michałowice, Polska
Artur Kozioł, Burmistrz, Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Polska
Na wstępie prowadzący spotkanie Jacek Sierak mówił o aktualnej sytuacji samorządów, depopulacji, rozlokowaniu podmiotów gospodarczych czy wydatków inwestycyjnych na mieszkańca, potrzebach i możliwościach zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Odnosząc się do statystyk stwierdził, iż potrzebny jest nowy system redystrybucji dóbr.
Jacek Sierak zapytał Małgorzatę Pachecką o możliwości gmin aglomeracyjnych i porównanie ich z gminami mniejszymi.
„Moim zdaniem możemy pozwolić sobie na wydatki, bo inwestujemy od lat”- stwierdziła panelistka.
Powiedziała, iż jej zdaniem najlepszą inwestycją gminy Michałowice była inwestycja w kanalizację. To powoduje, iż sama gmina w tej chwili nie musi inwestować w infrastrukturę wodnokanalizacyjną dużych kwot i nadwyrężać budżetu.
Mówiła o inwestowaniu w budynek przedszkola w kontekście bieżących kosztów utrzymania budynku i opłacalności tej inwestycji w długofalowej perspektywie czasowej. Podkreśliła znaczenie poszukiwań dofinansowania zewnętrznego do projektów. Odniosła się też do problemu niżu demograficznego w kwestii budowy nowej szkoły.
Tadeusz Truskolaski zmierzył się z pytaniem, czy miasta bez programów wsparcia poradzą sobie z funkcjonowaniem?
Prezydent Białegostoku nawiązał do wpływu polityki krajowej na sytuację ekonomiczną i budżet Białegostoku. Mówił o drastycznych spadkach nakładów finansowych. Jako jeden z przykładów utrudnień podał kłopoty z uzyskaniem decyzji środowiskowej dotyczącej wycinki drzew pod nowe lotnisko w Krywlanach. Prezydent wymienił kwotę 10 miliardów, których potrzebuje Białystok, aby poradzić sobie z nadchodzącymi wyzwaniami. Wymienił też projekty, które miasto zamierza zrealizować, np. halę widowiskowo-sportową czy budowę kolejnej pływalni.
Moderator zapytał następnie Grzegorza Czarnockiego o cechy inwestycji samorządowych i koszty ich utrzymania oraz przewidzenie skutków inwestycji w kolejnych budżetach. Jak radzą sobie z tym samorządy?Panelista w odpowiedzi zauważył, iż wszelkie zawirowania wynikające nie tylko z czynników zewnętrznych jak wojna, pandemia, ale też związane ze sposobem finansowania samorządów mają negatywny wpływ na proces planowania i realizowania dużych, wieloletnich inwestycji. Ponownie poruszył problem niżu demograficznego i wyludniania terenów, ale też wpływu zbliżających się wyborów na planowanie i zatwierdzanie budżetów. „Problemem nie jest pozyskanie pieniędzy na inwestycję, ale problemem jest to, czy będziemy w stanie ją utrzymać” mówił Czarnocki. Stwierdził, iż samorządom brakuje planowania długofalowego.
Jak tworzyć programy inwestycyjne i wychodzić naprzeciw potrzebom społecznym, które zgłaszają mieszkańcy? O tym mówił natomiast Artur Kozioł. „Potrzeba nam planowania wieloletniego. Nie umiemy powiedzieć jak będziemy spłacać kredyty”– mówił panelista. Mówił o planach tworzenia kolejnych stref ekonomicznych, aby w przyszłości gmina była w stanie spłacać wspomniane kredyty i zapewnić długoterminową stabilność finansową.