W grudniu 2024 r. Ukraina wyeksportowała 5,5 mln ton produktów rolnych, czyli o 11,1% mniej niż w listopadzie. Cena kukurydzy rośnie, więc rolnicy wstrzymują sprzedaż – informuje Ukraiński Klub Agrobiznesu.
Ukraina odnotowuje spadek eksportu produktów rolnych już drugi miesiąc z rzędu. Przyczyną jest zmniejszenie zapasów żywności przeznaczonej na eksport, wzrost cen na rynku i chęć ukraińskich rolników sprzedaży swoich produktów w korzystniejszym okresie.
Jeśli chodzi o strukturę eksportu produktów w grudniu 2024 r., przedstawiała się ona następująco:
- zboża – 3,6 mln ton (kukurydza – 74%, pszenica – 23%, jęczmień – 3%). Spadek do wskaźnika z poprzedniego miesiąca: -13%;
- rośliny oleiste – 580,6 tys t (soja – 62% i rzepak – 37%). Spadek: -28%;
- oleje roślinne – 421,9 tys t (olej słonecznikowy – 90%, olej sojowy – 8%, olej rzepakowy – 2%). Spadek: -22%;
- makuchy po ekstrakcji olejów roślinnych – 519,1 tys t (słonecznik – 80%, soja – 20%). Wzrost: +35%;
- pozostałe rodzaje wyrobów rolno-przemysłowych – 432,2 tys T. Wzrost: +8%.
Największy spadek wykazują rośliny oleiste. “Wynika to ze znacznego wyczerpywania się zapasów rzepaku przeznaczonego na eksport oraz ograniczenia tempa eksportu soi ze względu na niską obecną jej cenę, szczególnie w porównaniu z rokiem ubiegłym” – informuje UKAB.
Zmniejszył się również eksport olejów roślinnych – w związku z zauważalnym wzrostem cen nasion słonecznika, część rolników nie spieszy się ze sprzedażą, co doprowadziło do zmniejszenia produkcji oleju słonecznikowego i wielkości eksportu.
– Podobną sytuację obserwuje się w eksporcie zbóż. Cena kukurydzy, która w tej chwili stanowi lwią część eksportu zbóż, na rynku ukraińskim wykazuje dodatnią dynamikę, a część rolników nie spieszy się z eksportem całego uprawianego w bieżącym okresie, oczekując jeszcze korzystniejszego czasu. W połączeniu ze spadkiem stawek eksportu pszenicy doprowadziło to do zmniejszenia wolumenu eksportu zbóż – informuje Ukraińska Konfederacja Agrarna.