Naczynia połączone. Turystyka napędza wiele innych, często odległych sobie branż

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Branża turystyczna umacnia swoją pozycję jako jeden z głównych motorów napędowych gospodarki, przyczyniając się do rozwoju innych gałęzi przemysłu takich jak produkcja żywności, ubezpieczenia czy transport - wynika z raportu opracowanego przez Hiszpańską Izbę Handlową. W minionym roku, sektor liczył 3 miliony pracowników i bezpośrednio wygenerował 248,7 miliarda euro. W tym roku udział turystyki w PKB ma przekroczyć 13 proc.


Raport Hiszpańskiej Izby Handlowej został opublikowany w czasie, gdy wpływ turystyki na gospodarkę jest najwyższy w historii Hiszpanii, głównie dzięki podróżnym z innych krajów. W tym tygodniu Narodowy Instytut Statystyczny (INE) poinformował, iż w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku liczba zagranicznych turystów wzrosła w Hiszpanii o 5,5 proc. Podczas pobytu każdy z nich wydaje średnio 209 euro dziennie.


Turystyka generuje zyski. Nie tylko u siebie


Autorzy dokumentu zwracają uwagę, iż oprócz danych dotyczących zatrudnienia i produkcji, wnoszonych do PKB przez firmy bezpośrednio związane z turystyką, istnieje również „zdolność branży do generowania kaskadowych efektów w całej gospodarce”. Przekłada się to na znaczną liczbę miejsc pracy oraz pośrednią aktywność gospodarczą w tak zróżnicowanych sektorach jak żywność, transport, reklama, sprzedaż i naprawa pojazdów, a choćby usługi finansowe.Reklama


W ostatnim analizowanym roku fiskalnym mnożnik produkcji turystycznej osiągnął w Hiszpanii 2,14, podczas gdy mnożnik zatrudnienia osiągnął 2,05. „Oznacza to - wyjaśnia Izba - iż na każdą jednostkę wygenerowaną bezpośrednio przez turystykę, gospodarka jako całość skorzystała ponad dwukrotnie”. Mnożnik mierzy, jak jeden obszar gospodarki może wywołać zmianę w całej gospodarce.
Ogółem, wpływ działalności turystycznej na sektory gospodarki bezpośrednio z nią niezwiązane wynosi 8,2 proc. udziału w całkowitej produkcji. Istnieją jednak branże, gdzie wpływ ten przekracza 10 proc. Najwięcej dzięki turystyce generują usługi wsparcia finansowego i ubezpieczeniowego - 28,4 proc. ich całkowitej produkcji. Naprawa oraz instalacja maszyn i urządzeń zyskuje 18,7 proc. produkcji, usługi ochroniarskie i detektywistyczne - 18,4 proc., reklama 18,2 proc., a usługi prawne i księgowe - 18 proc.


Turystyka dźwignią gospodarki. Napędza choćby dalekie sektory


Na silnym rozwoju turystyki korzystają też inne sektory. Na ten dział gospodarki przypada 16,8 proc. produkcji żywności, napojów i tytoniu. Na turystyce zyskuje też magazynowanie, branża ubezpieczeń i usługi pomocnicze w transporcie. Dzięki niej zyski zwiększa telekomunikacja, energetyka i klimatyzacja a także architektura i inżynieria.
Autorzy raportu obliczyli, iż “łączne, pośrednie i indukowane skutki turystyki dla tych sektorów wyniosły w 2023 r. 229,6 mld euro”. Hiszpańska Izba Handlowa twierdzi, iż kwota ta niedługo wzrośnie. Zgodnie z tegorocznymi prognozami, w tym roku turystyka wypracować ma 13,1 proc. PKB - o pół punktu procentowego więcej niż przed pandemią.
Idź do oryginalnego materiału