Najnowsze ceny rzepaku gwałtownie rosły w ostatnich dniach po spadkach z przełomu maja i czerwca. Jednakże wzrost ten zatrzymał się w poniedziałek (8.07.). Co się stało z cenami?
Na najnowsze ceny rzepaku wpłynęły zarówno prognozy produkcji samego rzepaku w Europie jak i ceny innych roślin oleistych. Cenę olejów roślinnych napędzała także rosnąca cena ropy naftowej, która osiągnęła poziom ponad 86 USD za baryłkę.
Jak kształtowały się najnowsze, europejskie ceny rzepaku w ubiegłym tygodniu?
W ubiegłym tygodniu (dokładniej 5.07) ceny rzepaku wzrosły do poziomu najwyższego od 16 miesięcy. Na giełdzie w Paryżu wartość kontraktów na sierpień osiągnęła poziom 508,25 EUR/t. Przyczyniły się do tego spodziewane mniejsze zbiory w najważniejszych europejskich krajach produkujących rzepak. Ponadto wzrost cen napędzało ożywienie w sektorze olejów roślinnych.
Według firmy konsultingowej Strategie Grains zbiory rzepaku w UE w 2024 r. wyniosą zaledwie 17,8 mln ton. Tymczasem w czerwcu prognozy mówiły o 17,9 mln ton. Główną przyczyną mniejszych zbiorów okazały się niekorzystne warunki pogodowe w dużej części UE.
Według najnowszych szacunków Strategie Grains mniejszych zbiorów można spodziewać się w Niemczech, Rumunii i krajach bałtyckich. Również analitycy Europejskiego Systemu Prognozowania Zbiorów (MARS) obniżyli prognozy zbiorów rzepaku w UE. Jednak ich zdaniem mniejszych zbiorów można spodziewać się we Francji, w Niemczech i Polsce. Tymczasem wg MARS w krajach bałtyckich mają być one wyższe niż w ubiegłym roku.
Także za Atlantykiem rosły ceny rzepaku
W ubiegłym tygodniu odnotowano również wzrosty cen rzepaku na giełdzie w Winnipeg. W piątek (5.07) cena dobiła do poziomu 629 CAD/t (kontrakt na listopad’24). Jednakże wzrosty za Atlantykiem były nieco mniejsze niż w Europie. Mianowicie na giełdzie w Winnipeg wzrost sesja do sesji wyniósł 1,28%, podczas gdy w Paryżu — 1,5%.
Nagła zmiana cen w poniedziałek
Tymczasem giełdowy poniedziałek (28. tydzień) przyniósł przełom. Najnowsze ceny rzepaku w tym dniu spadły po obu stronach Atlantyku. Ściśle mówiąc, na giełdzie w Winnipeg spadek sięgnął niemalże 10 CAD na tonie. Na zakończenie poniedziałkowej sesji rzepak kosztował 619,20 CAD/t.
Także w Europie ceny rzepaku spadły w poniedziałek. Na zakończenie poniedziałkowej sesji kosztował on 493,75 EUR/t. Był to spadek na poziomie 14,50 EUR za tonę.
Jak kształtują się najnowsze ceny rzepaku w Polsce?
W poniedziałek (8.07) ceny skupu rzepaku w Polsce osiągnęły średnią wartość na poziomie 2036,73 zł/t (1900–2160 zł/t). Był to wzrost w stosunku do piątku (5.07) o około 24 zł na tonie. Wówczas rzepak kosztował 2012,89 zł/t (1850–2120 zł/t). W środę (w 27. tygodniu) rzepak kosztował średnio 1965,77 zł/t, zaś w poniedziałek 1906,35 zł/t.
Źródła: kaack-terminhandel