Najnowsze notowania rynkowe cen zbóż w tym tygodniu zaczęły się od spadków, które nastąpiły po obu stronach Atlantyku. Tymczasem w odwrotny trend wpadł rzepak. Mianowicie odbił się po ubiegłotygodniowych spadkach. Dowiedz się, jakie są aktualne ceny zbóż i rzepaku na giełdach.
Najnowsze notowania rynkowe na światowych giełdach to przede wszystkim skutek korekt technicznych. Choć w przypadku rzepaku przyczyniły się do tego także obawy o niektóre europejskie obszary jego upraw dotknięte nadmiernymi opadami deszczu.
Najnowsze notowania rynkowe pszenicy na rynku europejskim
Ceny zbóż uległy korekcie w czasie pierwszej sesji tygodnia, po kilku dniach umocnienia. Wrześniowe kontrakty na pszenice na Euronext osiągnęły poziom 235 EUR/t w piątek i powróciły do szczytów z grudnia ubiegłego roku. Tymczasem kontrakty na maj spadły do 205 EUR/t.
Najnowsze notowania cen pszenicy na MATIF — maj 2024 wobec ostatnich dwóch miesięcy
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
Na spadki cen wpłynęły warunki pogodowe na całym świecie, które są w centrum uwagi. Rynek z zadowoleniem przyjął informację o opadach w południowej Rosji. Jednakże mogą one być niewystarczające, aby zrekompensować deficyt wody utrzymujący się od wczesnej wiosny. Dlatego ponownie może dojść do korekty cen. Tymczasem w Europie Zachodniej pogoda pozostaje szczególnie kapryśna, budząc dalsze wątpliwości producentów co do potencjału produkcyjnego. Także utrzymujące się suche warunki nad Australią Zachodnią zaczynają przyciągać uwagę rynku. Pomimo początku sezonu, lokalny attaché USDA prognozuje produkcję pszenicy na poziomie 25,8 mln ton. A to plasowałoby zbiory w latach 2024–2025 poniżej średniej z ostatnich lat.
A jakie są notowania rzepaku na giełdzie Euronext?
Tymczasem w ubiegłym tygodniu najnowsze notowania rynkowe kontraktów na rzepak wyraźnie wzrosły, osiągając poziom 440,25 EUR/t na piątkowym zamknięciu. Jednak na wtorkowym otwarciu kosztował w kontrakcie na maj 449 EUR/t. Jednakże w czasie sesji jego cena spadła do poziomu 437,5 EUR/t.
Najnowsze notowania cen rzepaku na MATIF — maj 2024 wobec ostatnich dwóch miesięcy
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
W przypadku sierpniowego kontraktu na rzepak na Euronext testował poziom 465 EUR/t. Jednakże europejska produkcja jest zagrożona. Opady deszczu, brak słońca i niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na tegoroczne plony, a na razie trudno jest dokładnie oszacować straty.
A jak kształtuje się rynek amerykański?
Rynki za oceanem pozostają niestabilne, ponieważ w USA realizowane są zasiewy kukurydzy. Jak zwykle niepewna sytuacja znajduje odzwierciedlenie w cenach. W tym tygodniu USDA poinformowało, iż zasiewy kukurydzy są ukończone w 27%, zgodnie z oczekiwaniami i 5 punktów powyżej średniej z ostatnich lat.
Tymczasem w USA 49% pszenicy ozimej jest w dobrej lub doskonałej kondycji, co daje 1 punkt mniej niż w zeszłym tygodniu. Siew pszenicy jarej przebiega dobrze, z 34% ukończonych prac, w porównaniu z 28% w tym samym czasie w ubiegłym roku.
Najnowsze notowania rynkowe cen pszenicy na CBoT w kontrakcie na maj wynoszą 214,95 USD/t.
link: e-WGT, agritel, kaack-terminhandel