Monitorowanie i przewidywanie trendów w branży logistycznej staje się coraz bardziej istotne w dynamicznie zmieniającej się gospodarce. Eksperci z DSV – Global Transport and Logistics – wskazują najważniejsze czynniki, które będą kształtować przyszłość łańcuchów dostaw na poziomie globalnym, europejskim i krajowym. Przekształcenia w logistyce nie pozostają bez wpływu na inne sektory, takie jak handel czy ceny konsumenckie, co czyni prognozy w logistyce niezwykle istotnymi dla przedsiębiorstw i konsumentów.
Prognozy w logistyce – czego może spodziewać się branża?
Dane wskazują na 7% spadek dostępności pojazdów ciężarowych w tym roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyną tego trendu jest ograniczenie działalności przez przewoźników, spowodowane niekorzystnymi warunkami gospodarczymi. Spowolnienie gospodarcze szczególnie dotyka strefę Euro, co przekłada się na niższą liczbę zamówień. Prognozy w logistyce na przyszły rok mówią o wzroście nakładów na leasing, eksploatację pojazdów oraz ubezpieczenia, które mogą wzrosnąć choćby o 5,9% (według raportu Panteia).
Dodatkowo wynagrodzenia kierowców mają zwiększyć się o ponad 5%. Firmy przewozowe zmierzą się również z wyższymi opłatami drogowymi w związku z unijną dyrektywą o eurowiniecie, uzależniającą wysokość opłat od emisji CO2.
Według Eurostatu aż 20% przejechanych kilometrów przez ciężarówki w pierwszej połowie 2024 roku stanowiły puste przebiegi. Rozwiązaniem są stałe linie transportowe, gdzie pojazdy wykorzystują ekologiczne paliwo HVO. Inicjatywy te mają na celu maksymalizację efektywności operacyjnej i zmniejszenie emisji.
Branża transportowa coraz intensywniej stawia na elektryfikację flot i biopaliwa. Wprowadzanie tych rozwiązań nie tylko obniży emisje CO2, ale także pozwoli na długoterminową redukcję kosztów operacyjnych.
Logistyka magazynowa i jej wyzwania
Ostatni kwartał roku tradycyjnie generuje ogromne zapotrzebowanie na usługi magazynowe z uwagi na świąteczne zakupy i promocje, takie jak Black Friday czy Cyber Monday. Wzrost przewożonego wolumenu wiąże się też ze wzrostem cen dostarczania przesyłek. Część firm wprowadza dodatkowe opłaty za zajmowaną powierzchnię (capacity surcharge) lub za nadmiarową wagę przesyłek, aby lepiej zarządzać zasobami i zwiększyć efektywność.
Logistyka magazynowa aktywnie wdraża rozwiązania zrównoważone, takie jak opakowania wielokrotnego użytku czy bezemisyjne pojazdy – od dronów po rowery i hulajnogi. Dzięki nim możliwa jest realizacja usług typu same day delivery, które zyskują na popularności.
Automatyzacja procesów magazynowych umożliwia znaczną poprawę efektywności operacyjnej, gdyż pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne zarządzanie przepływem towarów. Zaawansowane analizy danych pozwalają firmom logistycznym przewidywać zapotrzebowanie oraz lepiej zarządzać zasobami. Dzięki temu operatorzy mogą reagować na zmieniające się potrzeby klientów.
Branża logistyczna w nadchodzących latach będzie musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, od wzrastających kosztów po rosnące wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firmy, które postawią na innowacje technologiczne i efektywność operacyjną, mają szansę utrzymać konkurencyjność i sprostać zmieniającym się potrzebom rynku.
Problemy branży TSL. Jak to wygląda z perspektywy kierowców?
Znajdziesz nas w Google News