Czy w rolnictwie warto sięgać po nowe rozwiązania nanotechnologiczne? Czy da to realny zysk, czy stanowi jedynie „chwyt marketingowy”? Czy stosowanie nanosrebra może wpłynąć korzystnie na wzrost względnie rozwój roślin uprawnych? Wyjaśniamy.
W produkcji rolniczej nanotechnologia daje możliwość wprowadzania nowych skutecznych regulatorów wzrostu roślin, nawozów, jak również środków ochrony roślin. Olbrzymią szansą dla branży rolniczej są preparaty zawierające nanocząsteczki, które odznaczają się korzystnymi adekwatnościami przeciwko szkodnikom, jak również środki grzybobójcze czy też zaprawy nasienne z zastosowaniem nanomateriałów.
Nanotechnologia poza produkcja roślinną wykorzystywana jest w wielu innych dziedzinach życia człowieka związanych z rolnictwem, stwarzając nowe możliwości rozwoju, w tym między innymi w weterynarii, produkcji zwierzęcej oraz w przetwórstwie i magazynowaniu żywności.
Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii mamy możliwość dysponowania nanomateriałami, które diametralnie różnią się adekwatnościami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi od tych samych materiałów występujących w skali makro.
Stosowanie w nawozach metali szlachetnych przekształconych w nanocząsteczki sprawia, iż ich minimalna ilość zastosowana w tych produktach wpływa na ich skuteczne zastosowanie oraz długotrwałe działanie. W dobie obecnej wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszy się nanosrebro, które charakteryzuje się silnymi adekwatnościami antyseptycznymi. W związku z tym odznacza się ono dużą skutecznością w walce z bakteriami, grzybami, drożdżami oraz wirusami.
Srebro nanocząsteczkowe wpływa na zabliźnianie ran, które powstają na przykład po wycięciu gałęzi. Wykazuje również działanie ochronne przed zakażeniem ran przez bakterie i grzyby, a także stymuluje mechanizmy obronne roślin.
Zastosowanie nanomateriałów, w tym nanosrebra w rolnictwie stwarza realne szanse zarówno poprawy kondycji roślin, jak też może przyczynić się do znacznego ograniczenia zużycia środków ochrony roślin. Ważnym działaniem nanosrebra jest również poprawa struktury gleby.
Nanosrebro wpływa na lepsze natlenienie komórek roślinnych oraz aktywizuje procesy życiowe roślin, takie jak oddychanie, pobieranie składników pokarmowych czy też ich transport w roślinie. Nanosrebro poprawia jakość warzyw i owoców. Wpływa także na zmniejszenie strat spowodowanych chorobami przechowalniczymi. Wykazuje również pozytywny wpływ na przedłużenie trwałości roślin, w tym między innymi kwiatów ciętych, takich jak gerbery czy róże.