Napływ tanich rosyjskich nawozów może wypchnąć europejskich producentów z rynku!

1 dzień temu

„Financial Times” wskazuje, iż jedna trzecia importowanego mocznika, najtańszej formy nawozów azotowych, trafia do UE z Rosji. W 2023 roku wolumen dostaw osiągnął rekordowy poziom. Import rosyjskiego mocznika do Polski wzrósł do prawie 120 mln dolarów wobec nieco ponad 84 mln dolarów w 2021 roku.

Napływ tanich rosyjskich nawozów może wypchnąć europejskich producentów z rynku, co zagraża długoterminowemu bezpieczeństwu żywnościowemu

Rosyjskie nawozy w UE

Autorzy artykułu zaznaczają, iż od 2022 roku sprzedaż rosyjskiego gazu ziemnego do Europy znacząco spadła. Jednak import niektórych rodzajów nawozów, takich jak mocznik, nie tylko nie zmalał, ale wręcz wzrósł po lutym 2022 roku. Tanie nawozy pomogły europejskim rolnikom, ale ich producenci w regionie mają trudności z konkurencją.

– w tej chwili zalewają nas nawozy z Rosji, które są znacznie tańsze od naszych nawozów, z tego prostego powodu, iż za gaz ziemny płacą grosze w porównaniu z nami, europejskimi producentami. jeżeli politycy nie będą działać, zdolności produkcyjne Europy znikną – powiedział dyrektor generalny największego producenta amoniaku w Niemczech SKW Stickstoffwerke Piesteritz Peter Tsingr.

W podobnym tonie wypowiadał się Svein Tore Holseter, dyrektor generalny Yara International, jednego z największych na świecie producentów nawozów azotowych. Stwierdził, iż Europa jest „obłąkanie” uzależniona od rosyjskich nawozów.

Publikacja przypomina, iż zachodnie sankcje przewidują wyjątki dla rosyjskiego eksportu żywności i nawozów, aby nie szkodzić bezpieczeństwu żywnościowemu. Europejscy producenci twierdzą, iż Moskwa wykorzystuje tę lukę do finansowania swojego budżetu wojennego.

Pieniądze z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. – 19,65 mld zł wypłacone

Źródło: Financial Times, Do Rzeczy, Yara International

Idź do oryginalnego materiału