NBP: Spada liczba fałszerstw banknotów. Więcej jest podróbek monet

3 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Według informacji Narodowego Banku Polskiego w całym kraju spada liczba ujawnionych fałszerstw banknotów. Bank centralny podaje dane za 2023 rok i informuje, iż rośnie liczba falsyfikatów monet.


Jak podaje NBP, w porównaniu z banknotami euro odnotowywany wskaźnik fałszerstw na 1 mln szt. banknotów polskiej waluty kształtuje się na zdecydowanie niższym poziomie. To znaczy, iż fałszerstw jest mniej, jednak nie w każdym aspekcie.


Coraz mniej falsyfikatów w Polsce


W 2023 roku w przypadku polskiego obiegu gotówkowego wskaźnik PPM (pieces per million), czyli liczba falsyfikatów przypadająca na 1 mln banknotów w obiegu gotówkowym, spadł do 1,30 z 1,38 w 2022 r.


Zgodnie z informacją opublikowaną przez Europejski Bank Centralny liczba wykrytych fałszywych banknotów euro w 2023 r. wyniosła 467 tys. (wobec 376 tys. w 2022 r.), natomiast wskaźnik PPM wyniósł 16. Rok wcześniej Europejski Bank Centralny raportował 13 PPM, w 2021 r. 12 PPM, w 2020 r. 17 PPM.


Ile fałszerstw banknotów w Polsce?


W Polsce w ujęciu liczbowym w 2023 r. w relacji do 2022 r. odnotowano spadek liczby falsyfikatów banknotów z 4.094 szt. do 3.869 szt. NBP odnotowuje, iż w 2023 r. miał miejsce wzrost liczby ujawnionych falsyfikatów monet - z 230 szt. do 253 szt. Proceder fałszowania monet jest jednak zjawiskiem marginalnym.Reklama
Jak podaje NBP, w ostatnim okresie można zaobserwować, iż istotnym zjawiskiem w obszarze fałszerstw znaków pieniężnych jest wykorzystywanie wizerunków banknotów autentycznych oraz wprowadzanie modyfikacji w ich szacie graficznej poprzez umieszczanie dodatkowych nadruków, np. "Falsyfikat", "Souvenir" oraz "nie jest środkiem płatniczym" czy "Rekwizyt".
Są to falsyfikaty wykonane na wzór banknotów, które w wielu przypadkach nie zawierają żadnych imitacji zabezpieczeń, ale są podobne do autentycznych banknotów.
Idź do oryginalnego materiału