NEPI Rockcastle: centra handlowe to współczesne podwórka, które mogą aktywizować młodzież

3 miesięcy temu

NEPI Rockcastle wdraża Ogólnopolski Program Społeczny „Młodzież w Centrum”. Jego celem jest aktywizacja i wsparcie kondycji psychicznej młodzieży. Działania w ramach Programu koncentrują się na pomocy w budowaniu relacji opartych na szacunku oraz poczucia własnej wartości i motywacji do działania. Pomagają w ten sposób zapobiega depresji oraz zdarzeniom niebezpiecznym czy agresywnym z udziałem młodzieży. Inicjatorem Programu jest NEPI Rockcastle Polska, właściciel 14 centrów handlowych w Polsce, we współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami. Fundamenty Programu stworzył Grzegorz Neumann – społecznik, policjant i profilaktyk od lat działający z młodzieżą.

20 procent. Szacuje się, iż tyle nastolatków cierpi w Polsce na depresję. W 2023 r. po raz drugi z rzędu odnotowano niechlubny, rekordowy wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży. Niska samoocena i słaba kondycja psychiczna młodych i najmłodszych, przy jednocześnie ograniczonej i stale malejącej dostępności psychologów i psychiatrów dziecięcych, stanowi istotny i rosnący problem społeczny w Polsce. Widać to również m.in. w centrach handlowych, które stają się areną spotkań, ale i nierzadko agresywnych zachowań. Niczym soczewka skupiają bowiem przekrój całego społeczeństwa, w tym młodych ludzi.

Młodzież w centrum, nie tylko handlowym

Centra handlowe to współczesne podwórka, które mogą aktywizować młodzież i sprawiać, iż znajdzie się ona w centrum uwagi. Stąd nazwa inicjatywy: „Młodzież w Centrum”. Bazowym założeniem Programu jest wejście w naturalne środowisko przebywania grup młodzieżowych. Koncentruje się on na wykorzystaniu pracy specjalistów w formie streetworkingu oraz zapewnieniu potrzebującym psychicznego wsparcia i bezpiecznej przestrzeni do nawiązywania relacji i spędzania wolnego czasu. Trzon stanowią działania oparte na zasadach dialogu motywującego.

– Zauważamy jak ważnym problemem współczesnego społeczeństwa jest zdrowie psychiczne młodzieży. Dla wielu młodych osób centra handlowe są miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu. Traktują je tak, jak ich rodzice traktowali podwórka: jako miejsce spotkań, rozrywki, budowania relacji z rówieśnikami. A z tym związane są różne wyzwania, sytuacje, czasem konflikty. Zdarzają się przypadki agresywnego zachowania młodzieży. A nam zależy na tym by każdy, niezależnie od wieku, czuł się w naszych centrach handlowych dobrze, a młodzi ludzie poczuli również, iż przygotowaliśmy coś specjalnie z myślą o nich. Stąd nazwa program “Młodzież w Centrum” – mówi Dominik Piwek, Group Corporate Marketing Manager NEPI Rockcastle. I dodaje: Działania w ramach Programu oparte są na 4 filarach: warsztatach edukacyjnych, aktywności sportowej, wolontariacie oraz wsparciu w dostępie do psychologów. Cenne okazały się doświadczenia zebrane w Forum Gdańsk, na bazie których powstał ogólnopolski program.

Pilotaż projektu z powodzeniem prowadzony był od 2020 roku. Była to inicjatywa centrum handlowego Forum Gdańsk, przy współpracy z Fundacją FOSA i miastem Gdańsk. Teraz doświadczenia zebrane w Gdańsku są bazą do rozszerzenia akcji na kolejne centra NEPI Rockcastle w Polsce. w tej chwili program realizowany jest w kolejnych dwóch galeriach NEPI Rockcastle w województwie śląskim – CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej oraz CH Platan w Zabrzu, przy wsparciu samorządów oraz lokalnych instytucji i organizacji, w tym m.in. Policji. Obie galerie podjęły kluczową decyzję w kontekście powodzenia całego przedsięwzięcia – wybrały profilaktyków, którzy z powodzeniem realizują misję budowania grup oraz organizowania różnego rodzaju aktywności dla młodzieży uczestniczącej w projekcie.

Pierwsze efekty już widać

W obu obiektach przeprowadzone zostały specjalne szkolenia dla lokalnych koordynatorów, dzięki którym m.in. wiedzą oni w jaki sposób rozmawiać z młodzieżą oraz jak skutecznie zachęcić ją do uczestnictwa w projekcie. W maju, w różnego rodzaju aktywnościach – począwszy od aktywności sportowych (wspólna gra w siatkówkę, wycieczki na mecze piłkarskie), przez wolontariat (organizacja zbiórek karmy dla zwierząt), po wspólne wyjścia do kina, wzięło udział około 30 nastolatków.

– Dzisiaj niestety „życie” młodych ludzi toczy się przede wszystkim w „sieci”. To powoduje, iż mają ogromne problemy z nawiązywaniem jakichkolwiek relacji w tzw. „realu”. Kilkanaście lat temu każdy czekał w kolejce, żeby wejść na boisko i pograć w piłkę, dziś młodzież „gra”, ale w świecie wirtualnym. Mimo, iż dzieci przebywają w różnych miejscach, czasami w grupach mniejszych bądź większych, tak naprawdę są osobno – każdy zapatrzony w swój telefon, każdy duszący w sobie własne problemy. Dlatego celem projektu „Młodzież w Centrum” jest przede wszystkim aktywizacja naszej młodzieży, jak również wspieranie jej w budowaniu relacji opartych na wzajemnym szacunku oraz poczuciu własnej wartości. Celów i założeń programu jest jednak zdecydowanie więcej. W Gdańsku nasze działania od kilku lat przynoszą bardzo pozytywne efekty, dlatego cieszę się, iż rozwijamy projekt w kolejnych miastach, w których działają centra handlowe NEPI Rockcastle – mówi Grzegorz Neumann.

Czego dziś najbardziej obawiają się nastolatkowie? – Samotności. Tak wynika z wielu dostępnych badań na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ale również obserwacji i rozmów z młodzieżą – podkreśla Grzegorz Neumann. I dodaje: – To oczywiście wiąże się m.in. z brakiem bliskich relacji, obawą przed tym, jak inni nas oceniają, poczuciem pustki, niezrozumienia i brakiem zaufania do ludzi. To wszystko niestety prowadzi na końcu do jednego – depresji.

NEPI Rockcastle od lat podejmuje liczne działania skierowane do lokalnych społeczności, których celem jest edukacja, integracja oraz reagowanie na lokalne potrzeby. Ważnym wymiarem aktywności firmy jest również jednoczenie sił szerokiego grona partnerów, w tym w szczególności władz miast, lokalnych organizacji i instytucji, wokół istotnych lokalnie tematów. Przykładem wsparcia młodzieży jest Centrum Mocy działające w Solaris Center w Opolu. To punkt pomocy psychologicznej dla młodych osób, prowadzony we współpracy z fundacją podróżnika Marka Kamińskiego.

Depresja młodzieży chorobą cywilizacyjną

To, iż tego typu projekty są potrzebne, dobitnie pokazują statystyki. 58,4 procent nastolatków w Polsce czuje się czasem bezużyteczna. 20 procent cierpi na depresję. Specjaliści alarmują, iż z roku na rok sytuacja ulega stałemu pogorszeniu. Wynikające z niej zjawiska to stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej oraz cyberprzemocy, eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi, poczucie osamotnienia, zagrożenia o charakterze suicydalnym, zagubienie poczucia własnej wartości w relacjach rówieśniczych oraz ze społeczeństwem.

Efekt? Przerażający. W 2023 r. po raz drugi z rzędu odnotowano niechlubny, rekordowy wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży. Było ich ponad 2100! Dane Wojewódzkich Komend Policji z 8 województw pokazują wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Świata Organizacja Zdrowia (WHO) nie ma już żadnych wątpliwości i ogłosiła, iż w okolicach roku 2030 depresja będzie jedną z najczęściej występujących w społeczeństwie chorób.

Idź do oryginalnego materiału