

W Rawie Mazowieckiej leżącej administracyjnie w woj. łódzkim, a geograficznie na Mazowszu, można kupić palmy przed Niedzielą Palmową. W mediach społecznościowych pojawił się post z opisem niemiłej sytuacji, która się rozegrała przy zapłacie za jedną z palem. Kupująca posłużyła się banknotem, który był uszkodzony.
„Nie pozdrawiamy Pani, ktora w sobotę zdaje się zaplaciła mojej mamie takim banknotem za palmę. Po prostu dała banknot zwinięty i gwałtownie odeszła, zanim mama zdążyła spojrzeć. Dziś bank oczywiście tego nie przyjął. Myślę, iż tamta Pani powinna wrócić się do mojej mamy, bo dziś ona też sprzedaje palmy i wręczyć jej normalne pieniądze” — czytamy we wpisie na Facebooku.
Komentujący zwrócili uwagę, iż bank nie mógł nieprzyjąć zniszczonego banknotu i nie wymienić go na nowy, gdyż byłoby to niezgodne z prawem.
Wymiana pieniędzy. Narodowy Bank Polski przypomina
NBP na swojej stronie internetowej na zamieszczone zasady wymiany uszkodzonych pieniędzy. „Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, o ile nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce” — czytamy na stronie NBP.
Banki zobowiązane są wymienić zniszczony banknot, jeżeli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym fragmencie i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.
Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.