Niemcy są największym unijnym producentem biodiesla i ważnym dostawcą do USA

3 godzin temu
Zdjęcie: Niemcy są największym unijnym producentem biodiesla i ważnym dostawcą do USA


Jak zauważa Niemiecka Unia Promocji Nasion Oleistych i Zbóż (UFOP), eksport biodiesla do USA był w ostatnich miesiącach szybki, a dostawy podwoiły się od 2022 r. Ze względu na atrakcyjny poziom cen dominowały towary pochodzenia europejskiego.

Niemcy są największym producentem biodiesla w UE

Niemcy produkują znacznie więcej biodiesla niż jakikolwiek inny kraj członkowski UE. Kraj ten ma zatem znaczenie także z punktu widzenia dostaw tego paliwa do USA. Pokazują to amerykańskie dane dotyczące importu. Na szczególną uwagę zasługują wolumeny dostarczone przez Republikę Federalną Niemiec w lutym 2024 r., kiedy to kraj ten odpowiadał za prawie 60% całkowitych dostaw do USA, ale wolumeny spadały w kolejnych miesiącach, a w lipcu tego roku nie odnotowano żadnych dostaw do USA.

Rośnie nadwyżka w eksporcie niemieckiego biodiesla

Wcześniej związek opublikował dane dotyczące eksportu biodiesla z Niemiec, które wykazały wzrost o prawie 16% do 1,7 mln ton w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wśród państw odbiorców niemieckiego biodiesla dominują kraje UE: Holandia, Belgia, Polska, Austria i Francja.

W tym czasie import wzrósł o 24% i wyniósł 906 719 ton. Nadwyżka eksportu biodiesla sięga zatem 0,76 mln ton (rok wcześniej: 0,72 mln ton).

Niemcy mają duży udział w dostawach biodiesla do USA (wykres)

W USA produkcja biodiesla wzrosła o 5% w 2023 roku, ale powinna obniżyć się w tym roku

Pomimo szybkiego importu i zwiększonej konkurencji ze strony paliw odnawialnych, produkcja biodiesla w USA również wzrosła w 2023 r. o 5% do 5,6 mln ton w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym kontekście w 2023 r. zużyto więcej biodiesla niż kiedykolwiek od 2017 r. Jednak amerykańska Administracja Informacji o Energii (EIA) spodziewa się, iż produkcja biodiesla w USA spadnie w tym roku, co zapewni nowy impuls dostawom z UE.

Źródło: UFOP

Idź do oryginalnego materiału