Nieruchomości w Polsce będą jak sprzęt AGD. Unia Europejska wprowadza rewolucję

1 rok temu

UE chce agresywnie uregulować rynek nieruchomości w Polsce

Właścicieli nieruchomości w Polsce czeka niedługo prawdziwa rewolucja: Unia Europejska (UE) idzie za ciosem i chcąc przyspieszyć transformację energetyczną w Europie proponuje jeszcze bardziej restrykcyjne wytyczne dotyczące efektywności energetycznej budynków. W czwartek 9 lutego Komisja Europejska (KE) wstępnie postanowiła, iż od 2026 roku wszystkie nowe budynki publiczne w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne, a pozostałe od 2028 roku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje właśnie nad nowymi przepisami, które będą zgodne z nową decyzją Komisji.

W Polsce realizowane są już konsultacje dotyczące wprowadzenia w życie klas energetycznych dla budynków, które będą klasyfikowane w skali od A do G, podobnie jak dotychczasowo chociażby sprzęt i artykuły gospodarstwa domowego. Każdy budynek będzie musiał posiadać świadectwo energetyczne, które będzie informować o jego adekwatnej klasie energetycznej. Rząd spieszy się z wprowadzaniem tych regulacji, ponieważ konsultacje mają potrwać tylko do 28 lutego.

Nowe wytyczne dotyczące efektywności energetycznej budynków to prawdziwe wyzwanie dla właścicieli budynków, ale jednocześnie dają możliwość dostosowania się do bardziej ekologicznego stylu życia i ochrony środowiska. Będzie to także korzystne dla portfela właścicieli, ponieważ bardziej efektywne budynki oznaczają niższe rachunki za energię.

Przez polski rynek mieszkaniowy do globalnej ochrony klimatu

Oprócz wprowadzenia świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków, rząd i Unia Europejska planują także zachęcać do modernizacji istniejących już nieruchomości. Celem tej kampanii jest zwiększenie ich efektywności energetycznej oraz zmniejszenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych.

W tym celu UE przewiduje wprowadzenie programów wsparcia dla właścicieli budynków w postaci dotacji i pożyczek na modernizację. W Polsce rząd także planuje wprowadzenie podobnych programów, aby ułatwić właścicielom nieruchomości dokonywanie niezbędnych poprawek i usprawnień.

Warto podkreślić, iż modernizacja budynków to korzyść nie tylko dla środowiska, ale także dla samych właścicieli. Poprawa efektywności energetycznej może prowadzić do znacznych oszczędności na rachunkach za energię, a także podniesienia całkowitej wartości nieruchomości.

Według ekspertów wprowadzenie świadectw charakterystyki energetycznej oraz programów wsparcia dla obywateli to kolejne kroki w kierunku transformacji energetycznej w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Zaznacza się, iż to odpowiedzialne podejście zarówno do kwestii ochrony środowiska jak i dbania o nasze zasoby energetyczne. Inwestycja w nieruchomości o wysokiej efektywności energetycznej jest zdaniem prawodawcy niezbędna by zapewnić bezpieczną i trwałą przyszłość naszej planecie.

Sytuacja jest rozwojowa i z pewnością powrócimy jeszcze do tego tematu.

(Źródło: PR24, PAP, money.pl)

Idź do oryginalnego materiału