Nietypowy, zaskakujący dom na greckiej wyspie

archinea.pl 1 rok temu

Rezydencja Latypi z poziomu ulicy jest całkowicie niewidoczna, z drugiej strony jednak odsłania swoje dynamiczne i zaskakujące oblicze. Celem greckich architektów z pracowni A31 ARCHITECTURE CONSTRUCTION było wkomponowanie zarówno architektury, jak i jej otoczenia, w naturalny krajobraz wyspy Mykonos. W rezultacie powstała bryła, która pomimo swojej powierzchni i rozłożystych kształtów, kryje się w krzywiźnie opadającej działki.


Latypi Residence w Mykonos
Projekt:
A31 ARCHITECTURE CONSTRUCTION
Główny architekt: Praxitelis Kondylis
Lokalizacja:
Choulakia, Mykonos, Grecja
Powierzchnia: 340 m2
Zdjęcia: Yiannis Hadjiaslanis, George Fakaros

Latypi Residence


Na działce o znacznym nachyleniu położonej na greckiej wyspie z widokiem na sąsiadujące Delos i Rineia, projektanci postanowili stworzyć nową, częściowo podziemną przestrzeń mieszkalną. Program domu rozplanowano na 2 kondygnacjach.

Projekt Latypi nawiązuje do archetypowego dziedzictwa architektonicznego oraz krajobrazu cykladyjskiego, ale we współczesnym stylu zaznacza swoją obecność w malowniczym otoczeniu. Koncept został zainspirowany lokalną tradycją rzeźbiarską, która przez wieki tworzyła ponadczasowe dzieła sztuki.

Ideą projektu było uczynienie z przestrzeni zewnętrznej głównego punktu kompleksu budynków (zgodnie z lokalnymi tradycjami) i jest to od razu widoczne. Na najniższym poziomie wszystkie pomieszczenia skupiają się wokół atrium. W centrum znajduje się drzewo oliwne, którego korzenie sięgają głęboko w śródziemnomorski krajobraz, stanowiąc element pamięci. Ta część budynku obejmuje główne pomieszczenia dziennego użytku takie jak salon, kuchnia i jadalnia, a także dwie sypialnie, z których jedna ma bezpośredni dostęp do tarasu i basenu. Na tym samym poziomie znajduje się także amfiteatr, z około 60 miejscami, który skierowany został w stronę świętej wyspy Delos.

Na wyższym poziomie znajduje się druga część mieszkania, niemal całkowicie podziemna, składająca się z dwóch sypialni z łazienkami. Ta część jest połączona z głównym budynkiem poprzez odkrytą komunikację. Sama kubatura została osłonięta zielonym dachem i ma południową orientację z widokiem na Morze Egejskie. Miejsca parkingowe na zewnątrz również zostały przekryte zielonym dachem, aby obecność samochodów nie była widoczna z pomieszczeń zlokalizowanych wyżej.

Projekt zagospodarowania wokół budynków opiera się na istniejącym naturalnym terenie, korzystając z jego elementów i reinterpretując otaczającą różnorodność oraz kolory rodzimych roślin. Architektom zależało na możliwie najmniejszej ingerencji w naturalny krajobraz oraz ponownym włączeniu lokalnej roślinności w obszar inwestycji. Zasadzone rośliny kseromorficzne są odporne na warunki klimatyczne, a także mają niskie wymagania dotyczące nawadniania i pielęgnacji.

Kompleks tworzy dynamiczne, futurystyczne założenie urbanistyczne, jednak cały obiekt pomimo swoich rozmiarów i kształtów świetnie wpisuje się w opadającą działkę i lokalny krajobraz.



Idź do oryginalnego materiału