Niższe dopłaty dla rolników? Oto co szykuje Bruksela

5 godzin temu

Niższe dopłaty dla rolników stają się coraz bardziej realne. Komisja Europejska planuje gruntowną reformę WPR, która może oznaczać likwidację II filaru WPR, a także ograniczenie wsparcia inwestycyjnego dla gospodarstw. Z takimi decyzjami już teraz nie zgadzają się rolnicy, którzy zamierzają protestować w Brukseli.

Niższe dopłaty dla rolników? Tego obawiają się uczestnicy środowego protestu w Brukseli, którzy sprzeciwiają się planowanej reformie WPR. Komisja Europejska chce uprościć system wsparcia, ale może to oznaczać likwidację rozwoju obszarów wiejskich i realne cięcia w funduszach dla rolników.

Niższe dopłaty dla rolników — koniec rozwoju obszarów wiejskich w dotychczasowej formule

Jak informuje portal euractiv.com, Komisja Europejska zamierza włączyć WPR do nowego jednolitego funduszu partnerstwa krajowego i regionalnego. Projekt dokumentu, do którego dotarł portal euractiv.com zakłada m.in.:

  • utrzymanie bezpośredniego wsparcia dochodów rolników (płatności bezpośrednie),
  • likwidację odrębnego filaru rozwoju obszarów wiejskich,
  • integrację programów i narzędzi w ramach jednego funduszu.

Nowa struktura miałaby uprościć zarządzanie środkami, ale według wielu organizacji rolniczych oznacza to de facto niższe dopłaty dla rolników. Szczególnie w zakresie inwestycji, modernizacji gospodarstw i wsparcia rozwoju terenów wiejskich.

Protest rolników w Brukseli przeciwko cięć w dopłatach

W związku z tym, w środę, 17 lipca, rolnicy z całej Europy zamierzają protestować w Brukseli przeciwko planowanej reformie WPR i możliwemu zmniejszeniu budżetu. Protest rolników odbędzie się w Dzielnicy Europejskiej. Czyli w miejscu, gdzie Komisja Europejska zaprezentowała propozycje Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2028–2034. Zgodnie z zapowiedziami, budżet WPR ma zostać zmniejszony o około 20%.

Pisaliśmy o tym w artykule – WPR po 2027: mniej pieniędzy dla rolników? Bruksela szykuje zmiany!

Organizacje takie jak FWA (Walońska Federacja Rolników) czy Via Campesina ostrzegają, iż reforma doprowadzi do renacjonalizacji funduszy i pogłębi nierówności między państwami UE. Symboliczny protest nie obejmuje blokad traktorami. Zamiast tego rolnicy ustawiają buty przed siedzibą Komisji Europejskiej, by zaznaczyć swoją obecność i sprzeciw.

W dniu 17 lipca 2025 r. zapowiadany jest protest rolników w Brukseli. Producenci w ten sposób wyrażają swój sprzeciw przeciwko cięciom i zmianom w budżecie WPR.

fot. Canva

Dlaczego dopłaty bezpośrednie są niższe?

Niższe dopłaty dla rolników niebawem mogą stać się faktem, co wynika z dokumentu, które ujawnił portal euroactiv.com.

W praktyce reforma WPR, którą zamierza przeprowadzić KE, ma obejmować środki na wyodrębnione i chronione wsparcie dochodów rolników. Natomiast wsparcie inwestycyjne, szkolenia, modernizacja gospodarstw, a także infrastruktura wiejska będą zależeć od szerszych programów UE, takich jak:

  • Europejski Fundusz na rzecz Konkurencyjności („okno: Zdrowie, Rolnictwo i Biogospodarka”),
  • program Horyzont Europa (badania i innowacje), a także od
  • inicjatyw związanych z agroenergią, infrastrukturą społeczną, wodą i cyfryzacją.

Chociaż część zadań rozwoju obszarów wiejskich będzie formalnie wciąż finansowana, to zniknie odrębność tego filaru, a część środków może zostać przesunięta na inne cele.

Te niekorzystne wiadomości dla rolników skomentował były komisarz Janusz Wojciechowski, który na platformie X napisał:

„…Bruksela włączy WPR do nowego jednolitego funduszu, …. likwidując filar rozwoju obszarów wiejskich, zgodnie z projektem dokumentu, do którego dotarł Euractiv…”
Czyli koniec odrębnej WPR. Spełnia się najgorszy scenariusz. Likwidacja PROW najbardziej uderzy w Polskę…
…… https://t.co/CKIdmzJODp

— Janusz Wojciechowski (@jwojc) July 14, 2025

Źródło: www.euroactiv.com; www.vilt.be; platforma X

Idź do oryginalnego materiału