Biotechnolodzy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego udowodnili, iż zmniejszenie o 20% stosowania nawozów w uprawach nie wpływa na obniżenie plonów. Wyniki ich badań znajdą praktyczne zastosowanie. Mianowicie powstanie nowa aplikacja dla rolników, która ułatwić ma nawożenie upraw.
Badania lubelskich naukowców, o których informuje KAI, są odpowiedzią na rekomendację Unii Europejskiej, która zakłada 20-procentowe ograniczenie nawożenia upraw azotem. Cel ten zamierza się osiągnąć do 2030 r. Dlatego powstaje nowa aplikacja dla rolników pomocna w nawożeniu upraw.
Innowacyjne badania na dużą skalę
Badania KUL są częścią dwóch projektów mających na celu zbadanie wpływu 20-procentowego ograniczenia nawożenia azotem. Te prace prowadzi się na 10-hektarowych polach w gospodarstwie rolniczym pod Bydgoszczą, należącym do Fundacji Potulickiej. Pierwszy z projektów, realizowany w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa” dotyczy uprawy kukurydzy. Drugi projekt sfinansują środki z ARiMR, a obejmie uprawy pszenicy oraz rzepaku.
Badania prowadzone przez KUL wyróżniają się na tle innych nie tylko dużym obszarem, ale także uwzględnieniem bioróżnorodności gleby. Dr Agnieszka Kuźniar, adiunkt w Katedrze Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów, zaznacza, iż materiał glebowy pobierany jest zgodnie z zasadami rolnictwa precyzyjnego, zarówno przed siewem, jak i po zbiorze plonu, z tych samych miejsc wskazanych przez nadajniki GPS.
Plonowanie upraw jest na podobnym poziomie
Dr hab. Agnieszka Wolińska, prof. KUL, kierownik Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów na Wydziale Medycznym KUL, podkreśla, iż redukcja nawożenia o 20% nie wpływa negatywnie na plony.
Plonowanie pozostaje na podobnym poziomie jak przy zastosowaniu standardowej dawki nawożenia. Dla rolnika to oszczędność na kosztach nawozów, a dla konsumenta bardziej ekologiczna i zdrowa żywność — mówi prof. Wolińska.
Specjalista badawczo-techniczny Katarzyna Kagan dodaje, iż powszechny pogląd o wyższych plonach przy większym nawożeniu jest błędny.
Nawet dawki sugerowane przez producentów czasami są zbyt duże. My poszliśmy o krok dalej i badamy, jak na plonowanie wpływa zmniejszenie dawki nawozów mineralnych nie tylko o 20, ale też o 40% — wyjaśnia Kagan.
Kluczowe jest zachowanie równowagi
Prof. Wolińska tłumaczy, iż zdrowsza gleba w dłuższej perspektywie przynosi wyższe plony, a stosowanie nadmiernych ilości nawozów niszczy ważne mikroorganizmy glebowe. Katarzyna Kagan z kolei podkreśla, iż kluczowa jest równowaga:
Mikroorganizmy muszą odnaleźć się w nowym środowisku. Używanie zbyt dużej ilości nawozów powoduje totalne rozregulowanie metabolizmu mikroorganizmów. Potrzebne jest zachowanie równowagi i nasze badania mają w tym pomóc.
Powstanie nowa aplikacja dla rolników umożliwiająca racjonalne nawożenie
Badania przełożą się na bardzo konkretną rzecz — powstanie aplikacja na telefon. Będzie ona uwzględniać wiele parametrów chemiczno-biologicznych, w tym bioróżnorodność gleby. Dr Kuźniar wyjaśnia, iż aplikacja, sterowana przez sztuczną inteligencję i algorytmy, będzie bazować na prawdziwych danych laboratoryjnych dotyczących danej gleby i warunków uprawy. Pomoże ona rolnikom monitorować glebę i decydować, ile, kiedy i czy w ogóle stosować nawóz.
Prof. Wolińska podkreśla, iż aplikacja będzie nowością na rynku, zmieniając podejście z chemizacji rolnictwa na biologizację.
Nasze badania oraz aplikacja ułatwią rolnikom prowadzenie ekologicznych i wydajnych upraw. Ostatecznie przyniesie to korzyści każdemu z nas, bo wszyscy jesteśmy konsumentami — dodaje prof. Wolińska.
Źródło: KUL