Iran planuje oficjalne uruchomienie nowo wybudowanej linii kolejowej. Nowa linia kolejowa w Iranie połączy Bostanabad z Khavaranem (w pobliżu Tabrizu) na odcinku o długości 44 kilometrów. Ten fragment jest częścią połączenia między Khavaranem a Miyaneh, które jest już praktycznie ukończone. Zakończenie prac skraca czas podróży między Khavaranem a Teheranem o 4-5 godzin i jest o około 114 kilometrów krótsze niż dotychczasowa trasa między tymi ważnymi węzłami komunikacyjnymi.
Powstaje nowa linia kolejowa w Iranie
Połączenie kolejowe między Tabrizem a Miyaneh bywało przez lata utrapieniem w transporcie kolejowym w zachodnim Iranie. Do tej pory pociągi musiały pokonywać duży objazd, ale nowa linia kolejowa pozwoli na bezpośredni przejazd między tymi miastami w Iranie. Dzięki temu Iran zyskuje szybszy krajowy kanał logistyczny za wschodu na zachód. Potencjał linii kolejowej mógłby być jeszcze większy, gdyby zostało ukończone połączenie między Khavaranem a Tabrizem. Amir Asri, pracownik irańskiej firmy MAPNA Locomotive, wyjaśnia jednak, iż ten projekt Miyaneh-Bostanabad-Tabriz przez cały czas potrzebuje kilku ostatnich poprawek. W przyszłości trzeba będzie ukończyć ostatni odcinek między Khavaranem a Tabrizem, ale po pełnym ukończeniu tej linii stanie się ona częścią południowej trasy Jedwabnego Szlaku.
Jak informuje portal RailFreight, południowa trasa Nowego Jedwabnego Szlaku przebiega przez Iran i Turcję, zamiast przez Kazachstan i Rosję. Połączenie kolejowe między Tabrizem a Turcją już istnieje, a jeżeli zostanie ukończone połączenie kolejowe między Khavaranem a Tabrizem, linia Miyaneh-Bostanabad-Tabriz będzie połączona z Turcją. Poza tym, iż stanowi część południowej trasy Jedwabnego Szlaku, nowa linia kolejowa jest również uważana za południową trasę Kolei Azji Środkowej (TAR). Zainicjowana już w latach 50. XX wieku, TAR zakłada gigantyczne połączenie kolejowe między Singapurem a Stambułem, o długości aż 14 080 kilometrów. Celem południowego korytarza TAR jest stworzenie połączenia kolejowego przez Turcję, Iran, Pakistan, Indie, Bangladesz, Mjanmę i Tajlandię, z rozbudowanymi liniami kolejowymi prowadzącymi z Chin do państw Azji Południowo-Wschodniej.
Przeszkody w realizacji inwestycji
W 2006 roku opracowano obszerną Międzyrządową Umowę w sprawie Transazjatyckiej Sieci Kolejowej, obejmującą 25 państw biorących udział w projekcie, wraz ze szczegółowym dokumentem przedstawiającym planowane linie kolejowe dla wszystkich kraju. Umowa ta obejmuje niemal wszystkie kraje Azji Centralnej, Chiny i Indie, a także niektóre pozostałe kraje, takie jak Korea Południowa i Iran, wraz z najnowszymi rozwinięciami, takimi jak linia kolejowa między Chinami a Laosem. Niemniej jednak, rozwój tego ogromnego projektu kolejowego odbywał się w nierealistycznie powolnym tempie.
Jak informuje portal RailFreight, przeszkody w tych 25 krajach są dość oczywiste, z czego jednym jest różnica w rozstawie torów. Podczas podróży przez południowy korytarz Kolei Azji Środkowej można natrafić na co najmniej trzy różne rodzaje rozstawu torów. Iran i Turcja korzystają z normalnego rozstawu torów (1 435 mm), podczas gdy Indie, Pakistan, Bangladesz i Sri Lanka stosują tzw. indyjski rozstaw torów (1 676 mm). Z kolei większość państw w Azji Południowo-Wschodniej używa rozstawu metrowego (1 000 mm). W związku z tym, podczas podróży rozpoczynającej się w Bangkoku, jeżeli ładunek ma być przewieziony całą trasą koleją do Stambułu, najpierw musi przejść z rozstawu metrowego na rozstaw indyjski (od Mjanmy do Bangladeszu), a następnie zmienić się na normalny rozstaw torów, przechodząc przez Pakistan i wjeżdżając do Iranu.
Z drugiej strony, sytuacja geopolityczna również utrudnia rozwój kolei w Iranie. Jak wyjaśnił Asri, ze względu na trwające amerykańskie sankcje, infrastruktura Iranu napotyka na poważne ograniczenia inwestycyjne. Ponadto, spedytorzy wciąż niechętnie decydują się na trasę przez Iran, obawiając się naruszenia zasad sankcji. Dlatego potencjał zarówno południowej trasy na Nowym Jedwabnym Szlaku, jak i Kolei Azji Środkowej, pozostaje jeszcze nieodkryty.
Wietnam uruchomi nowe połączenia kolejowe do Chin