Nowa, potężna brona talerzowa Bednara potrzebuje równie potężnego ciągnika

5 dni temu

Bednar wprowadza na rynek nową bronę talerzową Atlas AE L. Model ten charakteryzuje się dużymi dyskami o średnicy 620 mm, a także rozwiązaniami technicznymi inspirowanymi serią SwifterDisc.

Szeroka brona talerzowa Atlas AE 12400 L podtrzymuje typową dla modeli “E” koncepcję, obejmującą ramę główną z przednią osią transportową i składanymi ramami bocznymi. Pozwala to na szybkie składanie do kompaktowych rozmiarów transportowych, nieprzekraczających 3 m szerokości i 4 m wysokości, oraz na zmniejszenie liczby wymaganych siłowników hydraulicznych, co ułatwia konserwację.

Twin-Disc to większa przepustowość maszyny

Model Atlas AE L wyposażony jest w system Twin-Disc, w którym na jednym ramieniu osadzone są dwa dyski. To rozwiązanie zwiększa przepustowość maszyny podczas pracy z dużymi ilościami resztek pożniwnych przez podwojenie przestrzeni do mocowania gumowych segmentów wobec rozwiązań z mocowaniem każdego talerza indywidualnie. Sekcje dysków są ułożone w kształcie litery “X”, eliminując boczne przesunięcie maszyny, co jest istotne szczególnie podczas pracy na nierównym terenie.

Bronę można gwałtownie złożyć do kompaktowych rozmiarów transportowych, nieprzekraczających 3 m szerokości i 4 m wysokości, fot. materiały prasowe

Podczas nawrotów unosi się tylko sekcja talerzowa, co pozwala na podparcie maszyny przez koła transportowe, koła podporowe i tylne wały, dzięki czemu manewry na polu są szybsze.

Nowością jest także sekcja równająca przed tylnymi wałami oraz asymetryczne rozmieszczenie tylnych wałów, co ma zapewnić optymalne wyrównanie powierzchni pola i zapobiegać tworzeniu się “grzbietu”.

Po co Bednar stworzył Atlasa?

Atlas AE L standardowo wyposażony jest w hydrauliczną regulację głębokości roboczej (dyski mogą uprawiać na głębokości od 4 do 16 cm), którą można łatwo ustawić dzięki hydro-zacisków na wałach, kołach podporowych i osi transportowej. Duże dyski maszyny są stworzone przede wszystkim do mieszania resztek pożniwnych po roślinach takich jak słonecznik, kukurydza czy rzepak ozimy. Aby pracować tym potężnym narzędziem, potrzeba ciągnika o mocy od 500 KM.

Idź do oryginalnego materiału