Nowe przepisy dla rolników obowiązujące od marca 2024

10 miesięcy temu

W marcu 2024 r. wchodzi w życie kilka nowych przepisów, w tym również dla rolników. Sprawdź, czego dotyczą.

Jakie konkretnie nowe przepisy dla rolników obowiązują od marca 2024? Pamiętajmy, nieznajomość prawa nie zwalnia z konsekwencji!

Nowe przepisy dla rolników — od 7 marca ważne zmiany

W czwartek 7 marca 2024 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie (Dz. U. z 2024 r., poz. 228). Rozporządzenie określa zasady BHP przy obsłudze nowoczesnych maszyn i urządzeń, które nie były dotychczas uwzględnione w tym akcie prawnym. Chodzi m.in. o maszyny wyposażone w pomosty technologiczne oraz takie specjalistyczne urządzenia, jak: agregaty uprawowe, roboty udojowe, prasy belujące, opryskiwacze, zaprawiarki czy owijarki do bel. Konkretnie to nowe rozporządzenie precyzuje zasady BHP w rolnictwie w zakresie:

  • instruktażu stanowiskowego z zakresu bhp;
  • przebywania osób na pomostach technologicznych maszyn rolniczych;
  • kontroli stanu układu pneumatycznego i hydraulicznego przed uruchomieniem samojezdnego sprzętu rolniczego;
  • niedopuszczalnych czynności podczas użytkowania maszyn rolniczych;
  • pracy z agregatami uprawowymi;
  • użytkowania rozsiewaczy nawozów.

Ponadto nowe rozporządzenie określa zasady BHP:

  • przy melioracjach wodnych;
  • przy pracy na gruntach podmokłych i grząskich;
  • podczas pracy sprzętu rolniczego stosowanego do produkcji roślinnej i zwierzęcej;
  • przy pracy z użyciem: agregatu uprawowego z ciągnikiem, siewnika, rozrzutnika obornika, deszczowni szpulowej, kosiarki rotacyjnej, przyrządów tnących maszyn do zbioru zielonek, zbóż i innych roślin, aparatów wiążących prasy zbierającej, prasy belującej, owijarki do bel, opryskiwaczy, zaprawiarki, młocarni, bukowników,
  • przy pracy w silosie,
  • przy pracy z użyciem: sieczkarni, maszyn i urządzeń do przygotowania pasz, pneumatycznego transportu ziarna, paszy i innych materiałów sypkich, dojarek mechanicznych, ładowarek i przenośników do pionowego przenoszenia przedmiotów, rozdrabniacza bijakowego, parnika, siekacza mechanicznego, stertnika do słomy, przyczep rolniczych, dźwigu lub żurawia samochodowego, ładowacza uniwersalnego i czołowego, maszyn i urządzeń wyposażonych w silniki elektryczne, pilarek tarczowych.

Warto zapoznać się z nowymi przepisami opublikowanymi w Dzienniku Ustaw, aby wiedzieć, jakie zasady BHP muszą być stosowane przy eksploatacji sprzętu rolniczego oraz jakie czynności są zabronione.

Od 14 marca policja może skonfiskować rolnikowi auto

Od 14 marca br. zaczną obowiązywać przepisy mówiące o tym, iż policja może zarekwirować samochód pijanemu kierowcy. Dotyczy to również rolników. Tego dnia wejdzie bowiem w życie nowelizacja Kodeksu karnego wprowadzająca nowe przepisy. Kto musi liczyć się z utratą auta? Mianowicie:

  • kierowca mający we krwi ponad 1,5 promila alkoholu;
  • kierowca mający we krwi ponad 1 promil alkoholu, który spowodował wypadek (w tym przypadku o odebraniu samochodu i przekazaniu go na rzecz Skarbu Państwa decyduje sąd);
  • kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku.

W razie zatrzymania nietrzeźwego kierowcy ze stężeniem alkoholu ponad 1,5‰ policja z urzędu dokonuje konfiskaty pojazdu. Konfiskata dotyczy też kierowcy, który spowodował wypadek i uciekł. Skonfiskowany samochód przepada na rzecz Skarbu Państwa i trafia na licytację. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza będzie wynosić 75% wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. A jeżeli nie znajdzie się nabywca, na drugiej licytacji cena wyniesie 50% wartości. W licytacji będzie mógł wziąć udział każdy, kto nie ma długów wobec państwa, posiada polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych.

Jeśli samochód został poważnie zniszczony lub nie jest własnością kierującego, na rzecz Skarbu Państwa przepada jego równowartość. W przypadku pojazdów służbowych na kierowcę nakłada się nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Przepisy zaostrzają także z 12 do 16 lat karę więzienia grożącą nietrzeźwemu kierowcy, który spowoduje ciężki wypadek. Nowe przepisy obowiązują wszystkich obywateli, a więc również rolników.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dokument ten obejmuje zmiany przepisów wprowadzone ustawą z 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia (Dz. U. poz. 658), a także przepisy wynikające z ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429).

Obecnie, ustawa o świadczeniach rodzinnych umożliwia gminom podejmowanie decyzji o przyznawaniu dodatkowych świadczeń na mocy uchwały rady gminy. Chodzi na przykład o takie świadczenia, jak jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. Rada gminy, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby danej rodziny w zakresie świadczeń, może też w drodze uchwały, ustanowić dla niej inne świadczenia.

Zgodnie z ustawą, zapomogi wprowadzone przez radę gminy są finansowane ze środków gminnych. Z kolei ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych następuje na wniosek osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia.

Źródło: infor, money, samorzad.pap

Idź do oryginalnego materiału