Nowe przepisy o podatku rolnym, czyli jak dobić rolnika

6 miesięcy temu

Do konsultacji publicznych trafiły nowe przepisy o podatku rolnym. Projekt ustawy mocno skrytykowała Krajowa Rada Izba Rolniczych. Więcej, mówi wprost, iż wzrost obciążeń podatkowych doprowadzi do wzrostu cen wszelkich dóbr wytwarzanych w Polsce, w tym żywności.

Nowe przepisy o podatku rolnym, są dla rolników nie do przyjęcia. KRiR przedstawia opinię na ten temat Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych, do której należy.

Nowe przepisy będą „skrajnie profiskalne”

Ściśle mówiąc, chodzi tutaj o projekt ustawy o zmianie:

  • ustawy o podatku rolnym,
  • ustawy o podatkach i opłatach lokalnych,
  • ustawy o podatku leśnym,
  • ustawy o opłacie skarbowej.

Już na samym wstępie opiniujące ustawę branżowe organizacje rolnicze piszą o niej, iż „projekt należy obiektywnie określić jako skrajnie profiskalny. Poza tym niezwykle negatywnie oddziałuje na obciążenia podatkowe rolników oraz przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym szeroko pojętego przemysłu rolno-spożywczego”. W związku z tym uważają, iż w przedstawionej formule i z założeniami przyjętymi przez resort finansów dalsze prace nad nim powinny zostać zarzucone.

PKBiPB uważa, iż praktycznie każda z zaproponowanych w projekcie zmian przyniesie wyłącznie skutek profiskalny. Czyli w sposób nadmierny obciąży przedsiębiorców i producentów rolnych.

Pierwszeństwo ma mieć kwalifikacja obiektów jako budowli, a nie budynku

Choć projekt nie mówi tego wprost, wynika z niego, iż pierwszeństwo będzie miała kwalifikacja danego obiektu jako budowli, a nie jako budynku. To oznacza, iż obiekty dotychczas opodatkowane jako budynki według powierzchni użytkowej będą budowlami opodatkowanymi od wartości. W efekcie wprost przełoży się na znaczny wzrost wysokości płaconego podatku od nieruchomości. W szczególności dotyczy to silosów i elewatorów, które zgodnie z załącznikiem do projektu ustawy należy opodatkować jako budowle.

Powraca koncepcja „całości techniczno-użytkowej” z 2015 r.

Jak zauważa samorząd rolniczy, to rozwiązanie, krytykowane i usunięte z przepisów w 2015 r., powraca w projekcie resortu finansów „w sposób kontrowersyjny i problematyczny”. Sprowadza się bowiem, jak tłumaczą organizacje rolnicze, do związku użytkowego pomiędzy obiektem a instalacjami i urządzeniami jako wystarczającego uzasadnienia dla ich opodatkowania jako części budowli. Przypomnijmy — dotychczas pozostawały one poza zakresem opodatkowania.

Może to oznaczać opodatkowanie np. klimatyzatorów, central wentylacyjnych, agregatów prądotwórczych, elektrofiltrów, transformatorów czy wszystkich rodzajów zbiorników oraz choćby całych linii/ciągów produkcyjnych.

Opodatkowane mogą być budowle wewnątrz budynków

Ta możliwość budzi, jak zauważa KRiR, „skrajnie negatywne emocje”. I dalej pisze, że:

w żadnym dotychczas obowiązującym w Polsce przepisie nie sformułowano mandatu dla organów podatkowych do pobierania podatku od nieruchomości od obiektów wewnątrz budynków!

A w tym projekcie pojawia się to wprost. Więcej, oznacza możliwość opodatkowania linii produkcyjnych, taśmociągów, przenośników, zbiorników lub sieci technicznych.

Nowe przepisy o podatku rolnym to wzrost cen żywności

Krytykując projekt nowych przepisów organizacje rolnicze „są praktycznie pewne”, co do konieczności przerzucenia nowych obciążeń podatkowych na konsumentów. Projekt z założenia implikuje podwyżki cen wszelkich dóbr wytwarzanych w Polsce, w tym żywności… ale nie ma o tym mowy w Ocenie Skutków Regulacji.

Po co opinia publiczna miałaby o tym wiedzieć…

Źródło: KRiR

Idź do oryginalnego materiału