Nowe przepisy UE o opakowaniach — wzrośnie góra odpadów?

10 miesięcy temu

W najbliższym czasie europarlament zdecyduje o przyszłości opakowań plastikowych, a branża je produkująca już wyraża obawy związane z możliwymi konsekwencjami nowego prawa. Przepisy UE o opakowaniach mogą zdaniem niektórych… generować kolejną górę odpadów.

Parlament Europejski będzie dzisiaj, tj. 22 listopada procedował nowe przepisy UE o opakowaniach. Mają one m.in. ułatwić ponowne użycie i recykling opakowań. W europarlamencie zgłoszono do rozporządzenia potocznie określonego skrótem PPWR (precyzyjnie — dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych) około 2600 poprawek. Branża opakowań, jako najbardziej zainteresowana, ma do nowych przepisów wiele zastrzeżeń. Niektóre z jej wniosków są zaskakujące.

Opakowania to 36% stałych odpadów komunalnych

W filmie Davida Attenborougha „Planeta Błękitna II” przed sześcioma laty miliony ludzi obejrzały dramatyczną scenę, w której samica albatrosa karmiła swoje pisklę plastikowymi odpadkami. To wydarzenie zapoczątkowało globalną falę poparcia dla ograniczenia tego typu odpadów.

Mimo to obietnice wprowadzenia bardziej zrównoważonych opakowań nie zostały zrealizowane. Opakowania m.in. z tworzyw sztucznych wciąż stanowią 36% stałych odpadów komunalnych, a liczby te rosną. Z tego powodu Unia Europejska proponuje wprowadzenie rozporządzenia PPWR, które ma na celu zwiększenie ponownego użycia i recyklingu opakowań do 2030 r.

Nowe przepisy UE o opakowaniach to dwa razy więcej plastiku…

Dyskusje nad Rozporządzeniem dotyczącym Opakowań i Odpadów Opakowaniowych (PPWR) skupiają się na próbie ograniczenia ilości odpadów. Jednak istnieją obawy, iż nowe regulacje mogą prowadzić do nieprzewidzianych problemów.

Niektóre zapisy nowych regulacji, zwłaszcza te dotyczące obowiązkowego ponownego użycia opakowań transportowych, budzą jednak poważne obawy. Smurfit Kappa, jeden z liderów europejskich producentów opakowań, alarmuje, iż te propozycje mogą osłabić efektywny system recyklingu i doprowadzić do podwojenia produkcji plastiku jako opakowania wielokrotnego użytku do 2040 r. w tej chwili tylko 9% plastików jest recyklingowanych. Pozostałe 91% trafia na wysypiska, do spalarni, rzek, plaż i oceanów.

Jak zwracają uwagę przedstawiciele Smurfit Kappa, systemy zwrotu i ponownego użytkowania są godne pochwały. Jednak dopiero wtedy, gdy opakowania są w pełni nadające się do recyklingu i idealnie biodegradowalne. Tymczasem tysiące różnych rodzajów plastików mają różne składy chemiczne, co uniemożliwia ich wspólną obróbkę. W rezultacie niemożliwe jest efektywne przetwarzanie plastików.

Nowe przepisy … to większa emisja CO2

Branża agrospożywcza, m.in. w Hiszpanii wyraża również obawy, iż konieczność ponownego użycia opakowań doprowadzi do wzrostu emisji CO2. Generować je będą, poza produkcją, także logistyka, systemy mycia i środki transportu potrzebne do opakowań wielokrotnego użytku.

Smurfit Kappa przypomina, iż opakowania z kartonu są już w 100% recyklingowalne i biodegradowalne, stanowiąc zrównoważoną alternatywę dla plastikowych opakowań. Czy europosłowie zdecydują się na utrzymanie efektywnego systemu recyklingu? Czy jednak zaryzykują wprowadzenie regulacji, które skończą się produkcją nieprzemyślanych, nieprzetwarzalnych opakowań?

Nowe przepisy UE mogą prowadzić do marnotrawstwa żywności

Na zupełnie inny element nowych przepisów o opakowaniach zwracają uwagę przedstawiciele włoskiej firmy Carton Pack.

Jeśli zostanie wprowadzony przepis zakładający eliminację opakowań plastikowych dla towarów poniżej 1,5 kg, to dotknie to wiele delikatnych produktów, przede wszystkim drobnych owoców i warzyw, które potrzebują specjalnej ochrony — przekonują.

Skutki tego odczują też konsumenci.

Nie będzie już możliwe znalezienie w supermarkecie świeżo krojonej sałaty w opakowaniu poniżej 1,5 kg. Trudno będzie przekonać konsumentów, iż mogą kupować jedynie worki o tej masie i większej — dodają przedstawiciele Carton Pack.

Kiedy nowe przepisy UE wejdą w życie?

Europarlament będzie głosował nad rozporządzeniem PPWR właśnie dzisiaj (22 listopada 2023). Następnie 18 grudnia unijni ministrowie środowiska mają zdecydować o swoim stanowisku w tej samej sprawie. Ostateczny tekst nowych przepisów UE o opakowaniach spodziewany jest wiosną następnego roku. Natomiast ich wprowadzenie do prawa krajowego na początku 2025 r.

Na pewno nie chcemy oglądać pisklęcia albatrosa karmionego plastikiem. I nie chcemy góry plastików — również tej nowej góry, wygenerowanej nieprzemyślanymi decyzjami. Jest zrozumiałe, iż europejscy producenci opakowań mają o co walczyć. Cała ich branża zostanie wywrócona do góry nogami. Ale mają również rację, gdy piszą, tak jak przedstawiciele włoskiej firmy, iż Europa znów chce ratować świat, gdy tymczasem nasz udział w zanieczyszczeniu planety plastikiem wynosi… zaledwie 5 procent!

Źródło: revistamercados, freshplaza, forummleczarskie

Idź do oryginalnego materiału