Nowe świadczenie wynosi ponad 4,5 tys. na osobę

8 miesięcy temu

Nowe świadczenie już jest wypłacane przez ZUS. Dotyczy to wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Na chwilę obecną wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to dofinansowanie.

Ustawa o świadczeniu wspierającym zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Według informacji rzecznika ZUS, Pawła Żebrowskiego, nowe świadczenie otrzymało już 1,5 tys. osób. Oznacza to wypłaty na łączną kwotę 18,5 mln zł. Natomiast do 19 kwietnia samych wniosków do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. Zostały one złożone zarówno przez same osoby niepełnosprawne (65,8%), jak i przez pełnomocników (21,2%). O świadczenie wspierające dla swoich podopiecznych ubiegają się także przedstawiciele ustawowi (13%).

Komu przysługuje nowe świadczenie ?

O świadczenie wspierające mają prawo ubiegać się osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie:

  • o niepełnosprawności i jej stopniu;
  • o niezdolności do pracy;
  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • o inwalidztwie wydanym przed wrześniem 1997 r.

Powyższe orzeczenia muszą być wydane odpowiednio przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności lub przez lekarzy orzeczników ZUS. Natomiast w przypadku inwalidztwa dokument musi być wydany przez komisję lekarską ds. inwalidztwa i zatrudnienia.

Od kiedy nowe świadczenie?

Nowe świadczenie wprowadzanie jest w trzech etapach. W zależności od liczby uzyskanych punktów zainteresowani mogą ubiegać się o nie od:

  • 2024 r. dla osób uzyskujących 87–100 pkt.;
  • 2025 r. dla osób uzyskujących 78–86 pkt.;
  • 2026 r. dla osób uzyskujących 70–77 pkt.

By móc ubiegać się o wsparcie od 2024 r., opiekunom danego niepełnosprawnego musi przysługiwać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego po 31 grudnia 2023 r. Jest to też możliwe w przypadku posiadania specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminny także pod warunkiem utrzymania tych świadczeń po 31 grudnia 2023 r.

Ile wynosi świadczenie wspierające?

Nowe świadczenie i prawo do niego oraz jego wysokość ustala ZUS na podstawie decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Ustawowe widełki dają możliwość ustalenia dodatku na poziomie od 40 do 220% aktualnej wysokości renty socjalnej, która w tej chwili wynosi 1780,96 zł. Ostateczną kwotę wsparcia uzależnia się od poziomu potrzebnego wsparcia i wynosi ona odpowiedni procent:

  • 220% renty socjalnej dla osób uzyskujących 95–100 pkt.;
  • 180% renty socjalnej dla osób uzyskujących 90–94 pkt.;
  • 120% renty socjalnej dla osób uzyskujących 85–89 pkt.;
  • 80% renty socjalnej dla osób uzyskujących 80–84 pkt.;
  • 60% renty socjalnej dla osób uzyskujących 75–79 pkt.;
  • 40% renty socjalnej dla osób uzyskujących 70–74 pkt.

Jak otrzymać powyższą pomoc?

By otrzymać nowe świadczenie, należy zgłosić się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). Następnie tam określa się punktowo poziom potrzeby wsparcia dla danej osoby. Kolejnym etapem jest złożenie do ZUS wniosku o wypłatę świadczenia. W tym przypadku niezwykle ważna jest kolejność składania dokumentów. Ponieważ złożenie dokumentów najpierw do ZUS, bez wydanej decyzji przez WZON, spowoduje brak rozpatrzenia takiego wniosku.

Źródło: money, business insider

Idź do oryginalnego materiału