Podwyższone zostały limity pomocy de minimis w sektorze rolnym. Dowiedz się, o ile wzrosły limity pomocy de minimis, jak prawidłowo obliczyć wysokość wsparcia oraz gdzie sprawdzić aktualne informacje na ten temat.
Nowy limit udzielanej pomocy de minimis
Obowiązujące przepisy umożliwiają wznowienie udzielania pomocy de minimis w rolnictwie na nowych zasadach. Ile wynosi pomoc de minimis w 2024?
- całkowita kwota pomocy de minimis w rolnictwie wzrosła z 20 tys. euro do 50 tys. euro w okresie trzech lat (liczony jako okres trzech pełnych lat, tj. 36 m-cy poprzedzających udzielenie pomocy) oraz
- górny limit krajowy dla Polski podniesiono z kwoty 295,932 mln euro do 682,850 mln euro w okresie trzech lat.
Rozporządzenie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2032 r.
Gdzie złożyć wniosek o pomoc de minimis?
Wnioski o pomoc de minimis należy składać do kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), adekwatnego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego. Wnioski można złożyć na kilka sposobów:
Wysłać wniosek za pośrednictwem Poczty Polskiej – przesyłką rejestrowaną na adres BP ARiMR adekwatnego dla miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy.
- Bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego ARiMR.
- Przekazać wniosek za pośrednictwem platformy ePUAP.
- Złożyć wniosek przez platformę mObywatel.
Rolnik, chcący skorzystać z pomocy de minimis, powinien dołączyć do wniosku informacje o tym, czy w bieżącym roku oraz w dwóch poprzednich latach otrzymał takie wsparcie z jakiegokolwiek tytułu.
Do wniosku należy dołączyć: Oświadczenie KRUS UD-95/2021 02 oraz Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
Sprawdzenie wysokości otrzymanej pomocy de minimis
Aby gwałtownie sprawdzić wysokość otrzymanej pomocy de minimis, można skorzystać z API SUDOP – publicznego, uniwersalnego interfejsu, który ułatwia wyszukiwanie informacji o pomocy publicznej oraz de minimis udzielonej przedsiębiorcom w Polsce.
SPRAWDŹ WYKAZ BENEFICJENTÓW: Pomoc de minimis – wyszukiwarka
Aby sprawdzić aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie, należy odwiedzić stronę Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej.
Pomoc de minimis – co to?
Pomoc de minimis to forma wsparcia udzielana przez państwo, która jest uznawana za niewielką, dzięki czemu nie ma wpływu na konkurencję w Unii Europejskiej. Jest to pomoc, która nie wymaga zgłoszenia do Komisji Europejskiej, co upraszcza cały proces.
Na czym polega pomoc de minimis?
Zasady pomocy de minimis mówią, iż całkowita kwota wsparcia, jaką jedno państwo członkowskie może przyznać jednemu przedsiębiorcy, nie może przekroczyć 200 000 EUR w ciągu 3 lat kalendarzowych (obecny rok podatkowy oraz dwa poprzednie lata). W przypadku rolników jest to w tej chwili 50 tys. euro w okresie trzech lat.
Pomoc de minimis jest szczególnie skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą skorzystać z tej formy wsparcia, aby rozwijać swoją działalność.
źródło: GOV