Nowy gracz na rynku kolei dużych prędkości. Super szybkie pociągi zapewni mu Alstom

3 miesięcy temu

Proxima, nowy gracz na francuskim rynku kolei dużych prędkości, ogłosiła ambitne plany zmiany oblicza podróży w tym segmencie. W ramach świeżo podpisanej umowy z firmą Alstom, startup zamówił dwanaście nowoczesnych piętrowych pociągów typu Avelia Horizon, które mają obsługiwać trasy łączące Bordeaux, Nantes, Rennes, Angers i Paryż. Inwestycja o wartości 850 milionów euro obejmuje również piętnastoletnią konserwację floty, która będzie prowadzona w specjalnie wynajętym zakładzie naprawczym w Marcheprime, zaledwie 20 kilometrów na południe od Bordeaux.

Alstom wesprze rynek kolei dużych prędkości we Francji

Pociągi zamówione przez Proximę to najnowsze jednostki z serii Avelia Horizon. Składają się z dwóch krótkich, kompaktowych i bardzo wydajnych jednostek napędowych oraz wagonów przegubowych, co ogranicza liczbę potrzebnych wózków, a tym samym zmniejsza koszty konserwacji. Francuski rynek kolei dużych prędkości zasilą nowoczesne składy, które według Alstom będą w stanie osiągnąć prędkości przekraczające 300 km/h, oferując jednocześnie najwyższą pojemność pasażerską na rynku, co przełoży się na obniżenie kosztów operacyjnych w przeliczeniu na jedno miejsce.

Produkcja pociągów Avelia Horizon to przykład francuskiej współpracy przemysłowej na szeroką skalę. Projektowanie i instalacja systemów kontroli odbywać się będą w Saint-Ouen, a produkcję wagonów przejmie zakład Alstom w La Rochelle. Z kolei jednostki napędowe zostaną zmontowane w Belfort, podczas gdy systemy sterowania, informacje pasażerskie oraz inne urządzenia pokładowe dostarczą zakłady w Villeurbanne. Silniki pochodzą z Ornans, wózki z Le Creusot, a inne elementy trakcji i szafy elektryczne z Tarbes. Wnętrza pociągów zaprojektuje CDS Interiors z Valenciennes. Cały ten skomplikowany proces współpracy między różnymi zakładami przemysłowymi ma zaowocować pierwszymi dostawami pociągów dla Proximy już w 2028 roku.

Inwestycja i ambitne plany rozwoju

Założycielami Proximy są dwie postacie o ugruntowanej renomie w świecie transportu: Rachel Picard, była dyrektor generalna SNCF Voyageurs i współtwórczyni sukcesu niskokosztowej usługi Ouigo, oraz Timothy Jackson, założyciel Alpha Trains, firmy specjalizującej się w leasingu taboru kolejowego. Pierwsza faza projektu zakłada inwestycję o wartości miliarda euro, co obejmuje zarówno zakup taboru, jak i uruchomienie działalności oraz zabezpieczenie kapitału obrotowego. Cały projekt jest finansowany przez paryską firmę inwestycyjną Antin Infrastructure Partners, przy wsparciu konsorcjum francuskich i międzynarodowych banków.

Proxima ogłosiła swoje plany wejścia na francuski rynek kolei dużych prędkości już w czerwcu, deklarując, iż chce na nowo zdefiniować podróż, uwzględniając potrzeby klientów oraz zmiany w zachowaniach konsumentów i stylu życia, w tym większe znaczenie pracy zdalnej, zmniejszenie różnicy między życiem zawodowym, a rekreacyjnym oraz rosnące zapotrzebowanie na lepsze połączenie internetowe na pokładzie.

An order worth almost 850 million euros in France:

We're delighted to supply 12 #AveliaHorizon very #HighSpeed trains, including 15 years of maintenance to Proxima, the first independent company to enter the high-speed market in France.

https://t.co/ykAXwuYAX1 pic.twitter.com/xynbCMxuhD

— Alstom (@Alstom) October 3, 2024

Konkurencja na francuskim rynku kolei dużych prędkości

Proxima nie jest jednak jedynym prywatnym graczem, który niedługo wejdzie na francuski rynek kolei dużych prędkości. Kevin Speed, kolejny startup, planuje zakup dwudziestu pociągów od Alstom, które będą mogły rozwijać prędkość 300 km/h. Pod marką Ilisto, przewoźnik zamierza rozpocząć przewozy na trasach Paryż–Lille, Strasbourg oraz Lyon już pod koniec 2028 roku. Ponadto, firma Le Train ogłosiła plany zakupu dziesięciu pociągów typu S106 Avril od hiszpańskiej firmy Talgo, które mają obsługiwać trasy Bordeaux, Angoulęme, Nantes, Rennes i Arcachon.

Od ponad 40 lat francuski rynek kolei dużych prędkości jest sukcesywnie liberalizowany. Tradycyjny monopol SNCF jest już przeszłością, a konkurencja rośnie. Włoski przewoźnik Trenitalia od jakiegoś czasu obsługuje trasy na terenie Francji, natomiast hiszpański Renfe oferuje połączenia transgraniczne z Francją pod marką Renfe Viajeros.

Polska przejmie Talgo? Rząd Tuska już po rozmowie z premierem Hiszpanii

Znajdziesz nas w Google News

Idź do oryginalnego materiału