Nowy podatek dla rolników już wkrótce. Wprowadzi go UE

6 miesięcy temu

Już niedługo zostanie wprowadzony nowy podatek, dotyczący również rolników. Chodzi o podatek od emisji, który obowiązywać będzie wszystkich w całej Unii Europejskiej.

Nowy podatek, który UE planuje wprowadzić, dotknie również rolników, ogrzewających swoje domy paliwami kopalnymi. Które źródła ciepła opodatkuje Wspólnota?

Nowy podatek od emisji dotknie także rolników

W Unii Europejskiej już od 2005 r. funkcjonuje system handlu uprawnieniami do emisji. Limituje on ilość gazów cieplarnianych transmitowanych przez energochłonne sektory przemysłu, producentów energii i linie lotnicze. Ma to na celu zmniejszenie zależności gospodarki od importu paliw kopalnych i zastąpienie ich odnawialnymi źródłami energii. UE dąży bowiem do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050.

Podatek od gazu, węgla i oleju opałowego

By przyspieszyć ten proces i rozwiązać problem emisji CO2 ze spalania paliw w budynkach, transporcie drogowym i sektorach dodatkowych, już niedługo UE wprowadzi nowy podatek. Mianowicie, od 2027 r. paliwa kopalne wykorzystywane do ogrzewania gospodarstw domowych zostaną objęte podatkiem od emisji. Konkretnie chodzi o takie paliwa, jak gaz, węgiel i olej opałowy. Nowy podatek dotyczy również rolników, którzy ogrzewają swoje domy z wykorzystaniem tych źródeł.

Nowy podatek oznacza zmiany nie tylko dla rolników

Środki pozyskane z podatku zasilą programy dofinansowania wymiany obecnych źródeł ciepła na odnawialne. Nowy podatek od ogrzewania paliwami kopalnymi ma zwiększyć liczbę ekologicznych źródeł ciepła w kraju. To z kolei bezpośrednio przełoży się na m.in. poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

Polaków czekać będzie trudna decyzja w sprawie wyboru źródła ciepła. Jednak wdrażając odpowiednią edukację oraz rządowe programy i ustawy dla OZE możemy uniknąć katastrofy. Ważne jest to, aby zacząć podejmować dobre, przyszłościowe decyzje, a nie stawiać na rozwiązania tymczasowe — mówi Tomasz Walczak z Euros Energy.

Piece na gaz do likwidacji

Od 2027 r. koszty ogrzewania gazem będą z roku na rok rosły dla wszystkich obywateli Polski, w tym również rolników, ze względu na nowy podatek za emisje. A finalnie piece gazowe czeka likwidacja. Bowiem zgodnie z przyjętą nowelizacją dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do 2040 r. nie można ogrzewać budynków paliwami kopalnymi. Eliminacja gazu z ogrzewnictwa indywidualnego w naszym kraju ma być kluczową zmianą w procesie transformacji energetycznej. Ma pozwolić na ograniczenie importu tego surowca oraz redukcję emisji CO2.

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski w Strasburgu, 12 marca 2024 r. przegłosował dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków i przyjął nowelizację przepisów. Zgodnie z nimi, do 2040 r. należy całkowicie wycofać kotły na wszystkie paliwa kopalne, a więc nie tylko na gaz, ale także na węgiel i olej opałowy. Ponadto od 2025 r. nie będzie już dozwolone dotowanie zakupu kotłów na gaz ani inne paliwa kopalne. Zaś już od 2030 r. takie urządzenia nie będą mogły być montowane w nowych nieruchomościach. Jak informuje europosłanka Anna Zalewska:

Dyrektywa obliguje też państwa członkowskie do nakreślenia działań, mających na celu odsunięcie paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu z perspektywą całkowitego wycofania piecyków na paliwa kopalne do 2040 r. Co dodatkowo ważne, wszystkie nowe budynki mieszkalne od 2030 r. będą musiały być budynkami o zerowych emisjach. Natomiast od 2050 r, taki wymóg będzie obowiązywał również wszystkie istniejące już budynki.

Co ważne, nowe przepisy dotyczą, póki co, ogrzewnictwa indywidualnego w gospodarstwach domowych. Można ich nie stosować m.in. do budynków rolniczych i zabytkowych. prawdopodobnie w tej kwestii będą oddzielne regulacje.

Źródło: portal samorządowy, money.pl

Idź do oryginalnego materiału