Nowy termin składania wniosków o płatności bezpośrednie

8 miesięcy temu

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył w tym roku termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Dzięki temu jest więcej czasu w złożenie dokumentów o dopłaty bezpośrednie. Sprawdź, jaki jest nowy termin.

Wydłużono termin naboru wniosków w kampanii dopłat bezpośrednich 2024, o co wnioskowało wiele organizacji rolniczych. Jaki jest nowy termin i do kiedy można składać wnioski o płatności z PS WPR 2023–2027? Sprawdzamy.

Dlaczego zmieniono termin składania wniosków?

O wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych wnioskowało wiele organizacji, m.in.: Krajowa Rada Izb Rolniczych. Potrzeba wprowadzenia nowego terminu wynikała przede wszystkim z faktu, iż w zasadach ubiegania się o dopłaty bezpośrednie nastąpiło sporo zmian. Dodatkowo, niektóre z tych zmian nie są jeszcze zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Nie tylko nowy termin, ale też nowe płatności

Katalog dopłat bezpośrednich, o które można się ubiegać, jest podobny do tego z ubiegłego roku, ale są też nowe zmiany i płatności. To właśnie z ich powodu ministerstwo rolnictwo zdecydowało o wydłużeniu terminu składania wniosków.

Płatność dla małych gospodarstw

Jedną z nich jest płatność dla małych gospodarstw, która podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta oczekuje jeszcze na akceptację Komisji Europejskiej. Po akceptacji na stronie ARiRMR zostanie udostępniony wzór wniosku o płatności dla małych gospodarstw. O te dopłaty będzie można także ubiegać się poprzez dodanie do wniosku lub zmianę odpowiednich załączników.

Zmiany w normach GAEC i nowy ekoschemat

Na zatwierdzenie oczekują też zmiany w rozporządzeniach dotyczących warunkowości. Ściśle mówiąc, modyfikacje przepisów mają dotyczyć:

  • zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości;
  • większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
  • uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7);
  • zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8).

Z tą ostatnią zmianą związane jest wprowadzenie nowego ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”. Więcej informacji o planowanych zmianach i nowych płatnościach można znaleźć na stronie MRiRW.

Kto może starać się o dopłaty w kampanii 2024?

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Warunkiem uzyskania płatności jest posiadanie gruntów o powierzchni co najmniej 1 ha, które są w posiadaniu rolnika na dzień 31 maja 2024 r. Ponadto wsparcie przysługuje też producentom rolnym mającym mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniających warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Jak złożyć wniosek o płatności bezpośrednie?

O wsparcie, podobnie jak w ubiegłym roku, można się ubiegać wyłącznie drogą elektroniczną. Ściśle mówiąc robi się to dzięki internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na wsparcie techniczne pracowników ARiMR. Zaś wszelkie wątpliwości można konsultować także za pośrednictwem infolinii agencji. Ponadto bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków udzielają eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Nowy termin składania wniosków

Zakończenie naboru wniosków o płatności bezpośrednie planowano na 15 maja br., jednak termin ten został wydłużony. Jak poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi, w tym roku o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych można starać się do 17 czerwca. Z kolei do 1 lipca 2024 r. można wprowadzać zmiany w złożonych deklaracjach, bez konsekwencji finansowych. Nowe terminy dotyczą płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

Czy można złożyć wniosek później?

Wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich można złożyć również później. A konkretnie przez 25 dni kalendarzowych po 17 czerwca. Czyli ostatecznym terminem jest 12 lipca 2024 r. Należy jednak zaznaczyć, iż w przypadku, gdy nastąpi opóźnienie i dokumenty trafią do ARiMR po 17 czerwca br., agencja zastosuje zmniejszenie płatności. Mianowicie, za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota należnej płatności będzie zmniejszana o 1%.

Źródło: gov.pl, WIR

Idź do oryginalnego materiału