Nowy wydział frankowy w Warszawie już działa!

1 dzień temu

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło uruchomienie nowego wydziału frankowego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Wydział zlokalizowany przy ul. Przyokopowej 33 specjalizuje się w rozstrzyganiu sporów dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych w walutach obcych, w szczególności we frankach szwajcarskich. Nowy wydział frankowy w Warszawie to kolejny krok w kierunku ulepszenia rozstrzygania spraw frankowych, które od lat dominują w polskich sądach. Powstaje zatem podstawowe pytanie – którzy Frankowicze uzyskają teraz szybsze wyroki?

Bezpłatna analiza umowy kredytowej

Nowy wydział frankowy w Warszawie. Frankowicze z nadzieją na szybsze wyroki

Frankowicze z Warszawy i okolic mogą liczyć na szybsze zakończenie swoich postępowań. Nowy wydział frankowy w Warszawie będzie rozpatrywał apelacje od wyroków wydanych przez warszawskie sądy okręgowe. w tej chwili w strukturach Sądu Apelacyjnego w Warszawie orzeka już dziewięciu sędziów wchodzących w skład nowej jednostki, a docelowo ich liczba ma wzrosnąć do 20.

Do nowego wydziału będą kierowane wyłącznie sprawy, które w tej chwili przechodzą z sądów pierwszej instancji do drugiej. Natomiast wszystkie sprawy frankowe oraz inne cywilne, które wpłynęły do Sądu Apelacyjnego w Warszawie przed powstaniem tego wydziału, pozostaną w referatach sędziów z dotychczasowych wydziałów. Dzięki temu rozwiązaniu skorzystają wszyscy Frankowicze. Ci, których sprawy już znajdują się w innych wydziałach, mogą liczyć na szybsze decyzje, ponieważ tamtejsi sędziowie nie będą musieli zajmować się nowymi sprawami frankowymi.

Najwięcej jednak zyskają osoby, których sprawy zostaną skierowane bezpośrednio do nowego wydziału frankowego w Warszawie. Tamtejsi sędziowie, wolni od dotychczasowego obciążenia, będą mogli szybciej rozstrzygać postępowania, co daje dużą szansę na błyskawiczne wyroki. Co więcej, skład kadry nowego wydziału obejmuje doświadczonych specjalistów, w tym sędziego Kamila Gołaszewskiego, znanego z wydania przełomowego orzeczenia unieważniającego umowę kredytową państwa Dziubak w styczniu 2020 roku.

Kontakt z ekspertem

Sprawy CHF przyspieszają w kolejnych miastach

Nowy wydział frankowy w Warszawie zlokalizowany w Sądzie Apelacyjnym przy ul. Przyokopowej to już trzeci w Polsce wyspecjalizowany wydział lub sekcja zajmująca się tego rodzaju sprawami. Pionierska jednostka została uruchomiona w kwietniu 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie (XXVIII Wydział Cywilny). Skuteczność tego rozwiązania skłoniła Ministerstwo Sprawiedliwości do rozszerzenia tej koncepcji na inne miasta borykające się z przeciążeniem sądów rozpatrujących sprawy frankowe.

W grudniu 2024 roku w Poznaniu uruchomiono sekcję frankową w ramach XII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego. Teraz przyszła kolej na Warszawę, gdzie nowy wydział apelacyjny właśnie rozpoczął swoją działalność. To świetna wiadomość dla osób, których sprawy zbliżają się do etapu odwoławczego – mogą one liczyć na szybsze rozpatrzenie apelacji, o ile bank zdecyduje się ją złożyć.

Uruchomienie kolejnego wydziału frankowego w Warszawie to kolejny krok w usprawnianiu systemu sądowniczego

Nie ulga wątpliwościom, iż planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w zakresie legislacji, organizacji pracy sądów i zwiększenia zasobów kadrowych są zdecydowanie potrzebne. Przy obecnych 200 tysiącach toczących się spraw przeciwko bankom nie widać końca batalii sądowej Frankowiczów. Do sądów trafiają nie tylko osoby posiadające aktywne kredyty, ale również te, które całkowicie spłaciły swoje zobowiązania. Liczba potencjalnych spraw wciąż jest ogromna, co sprawia, iż tworzenie nowych wydziałów i sekcji wyspecjalizowanych w takich postępowaniach oraz wprowadzanie usprawnień dla sędziów to krok w dobrym kierunku.

Na przyspieszenie wydawania wyroków w sprawach frankowych wpływa także nowa strategia procesowa banków widoczna od 2024 roku. Coraz częściej rezygnują one z wnoszenia apelacji po niekorzystnych dla nich wyrokach w pierwszej instancji. Powodem są wysokie koszty związane z prowadzeniem spraw w drugiej instancji oraz statystyki wskazujące, iż banki niemal zawsze przegrywają – aktualnie w 99% przypadków. W efekcie Frankowicze coraz częściej osiągają prawomocne zwycięstwo już po wyroku sądu pierwszej instancji, co pozwala im szybciej zakończyć swoje sprawy.

Idź do oryginalnego materiału