O dotacje na ochronę wód przed azotanami wystąp już dzisiaj

7 miesięcy temu

O dotacje na ochronę wód przed azotanami można już wnioskować. Od dzisiaj, tj. od 20 lutego 2024 r. trwa kolejny nabór wniosków na inwestycje, które pozwolą ograniczyć zanieczyszczenie środowiska azotem z gospodarstw rolnych. Do kiedy potrwa ten nabór?

Dotacje na ochronę wód przed azotanami mogą pomóc rolnikom w ograniczeniu strat składników mineralnych z przechowywanych nawozów naturalnych. Dzięki temu nie tylko przyczynią się do zmniejszenia bezproduktywnej ucieczki azotu, ale też ograniczą ich negatywny wpływ na środowisko.

Dotacje na ochronę wód przed azotanami — nabór wniosków od 20.02.24

Od 20 lutego można ubiegać o środki na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Pieniądze pochodzą z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dotychczas na program wydano ponad 275 mln zł, które trafiły w sumie do 3,6 tys. beneficjentów.

Kto może ubiegać się o dotacje na ochronę wód przed azotanami?

Wsparcie finansowe skierowano do producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Jednakże z tego wparcia nie skorzystają właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk. Podobnie jest w przypadku chlewni, w których jest powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o masie wyższej niż 30 kg, lub ponad 750 stanowisk dla macior.

Dotacje na ochronę wód przed azotanami — stawka

Jeden rolnik może skorzystać z pomocy na jedno gospodarstwo w czasie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Limit pomocy wynosi 150 tys. zł.

Warto pamiętać, iż poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Jednakże w przypadku inwestycji, które realizują tzw. młodzi rolnicy, limit ten wynosi 60 proc.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Uzyskaną pomoc rolnik może przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup:

  • zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych,
  • płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych.

Ponadto młodzi rolnicy mogą z tych środków sfinansować zakup, budowę/przebudowę zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Dotacje na ochronę wód przed azotanami można też przeznaczyć na kupno nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

Ważne informacje dla beneficjentów programu

Należy pamiętać, iż podmioty, które prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP muszą do końca bieżącego roku kalendarzowego dostosować powierzchnię albo pojemność miejsc, w których przechowują nawozy naturalne. Muszą być one zgodne z wymogami, które określono w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Do kiedy potrwa nabór wniosków na dotacje i gdzie składać wnioski?

Wnioski na dotacje na ochronę wód przed azotanami przyjmują oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR od 20 lutego do 20 marca 2024 r. Dokumenty można dostarczyć osobiście lub przez osobę upoważnioną. Ponadto można je wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej a także za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

O jakie jeszcze dotacje wspomagające rozwój gospodarstw rolnych można się ubiegać na początku 2024 r., czytaj tutaj.

Źródło: PIR

Idź do oryginalnego materiału