O przyrodzie i kulturze na IX Europejskim Kongresie Samorządów

6 miesięcy temu

„Przyroda i kultura – parki narodowe, rezerwaty i skanseny jako elementy promocji regionu” -brzmi tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się podczas IX EKS.

Moderator:

Leszek Zegzda, Przewodniczący Komisji Kultury, Rada Miasta Nowego Sącza, Polska

Paneliści:

Ramojus Kraujelis, Dyrektor, Administracja Państwowego Rezerwatu Kultury w Kiernowie, Litwa

Tomasz Gierat, Dyrektor, Ojcowski Park Narodowy, Polska

Bartłomiej Kubicz, Dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Polska

Sebastian Smoluk, Zastępca Dyrektora, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Polska

Robert Szewczyk, Dyrektor Departament Koordynacji Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Polska

Partnerem panelu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według Leszka Zegzdy nie istnieje region, który nie byłby atrakcyjny dla turystów. Wiele zależy od promocji i dbania o środowisko. choćby najładniejsze lasy i góry nie będą atrakcyjne jeżeli nie będą czyste i pozbawione śmieci. Prezentacja dotyczyła możliwości promocji turystycznej.

Następnie, każdy z panelistów otrzymał kilka minut na przedstawienie swoich regionów i ich walorów turystycznych.

Bartłomiej Kubicz skoncentrował się na przedstawieniu dolnośląskich parków narodowych. Zwłaszcza Karkonosze są niezwykle często odwiedzane przez turystów. Pan Kubicz zauważył, iż zamków na Dolnym Śląsku jest więcej niż w Dolinie Loary. Naturalnie, wiele z nich należy odrestaurować. Jednak, w przeciwieństwie do Małopolski, lokalna tożsamość na Dolnym Śląsku dopiero się kształtuje.

Następnie głos zabrał gość z Litwy. W tle jego wypowiedzi odtwarzany był film promocyjny Kiernowy. Pan Kraujelis przedstawił krótką historię jego regionu i miejscowości. Kiernawa była pierwszą stolicą państwa litewskiego jeszcze w czasach pogańskich. Kiernawa istnieje jako kompleks, w którym łączy się natura i kultura. To miejsce odwiedza dziesiątki tysięcy turystów rocznie w tym ok 20% to turyści zagraniczni.

Dyrektor Sebastian Smoluk opowiedział o swojej pasji jaką jest leśnictwo i badanie ekosystemów. Zauważył, iż po II wojnie światowej tylko 18% powierzchni Polski stanowiły lasy. Dzięki pracy kilku pokoleń leśników w tej chwili jest to już ok 30%. Można powiedzieć, iż 25% powierzchni kraju to lasy państwowe. Pan Smoluk stwierdził, iż lasy państwowe są w Polsce lepiej zarządzane niż prywatne.

Reprezentant Ojcowskiego Parku Narodowego stwierdził, iż jest to najmniejszy park narodowy w Polsce. Liczba turystów rocznie jest szacowana na 600-700 tysięcy. jeżeli przeliczy się liczbę turystów na m2, to jest to trzeci wynik wśród polskich parków narodowych. Jest to problematyczne dla lokalnej wsi Ojców. W takim natężeniu turystów ograniczone są możliwości rozwoju miejscowości. Elementem promocji Parku jest brak opłat za bilety wstępu na teren parku. Ojcowski Park Narodowy posiada ponad 700 jaskiń i nie jest to lista zamknięta. Obecne są prawie wszystkie gatunki nietoperzy występujących w Polsce.



Idź do oryginalnego materiału