Obajtek przenosi majątek. Chroni go to przed roszczeniami Orlenu

5 godzin temu

Przenosiny na dużą skalę

W grudniu 2024 roku Radio Zet poinformowało, iż Daniel Obajtek przekazał fundacji rodzinnej KP76 kolejne nieruchomości, w tym zabytkowy dworek w Borkowie Lęborskim oraz działki na Mazurach, które zostały zapisane na jego syna Piotra Obajtka.

Według ustaleń „Newsweeka”, KP76 przejęła również dom w Sasinie, znany jako inwestycja na wynajem, oraz domki letniskowe w Kopalinie, niedaleko pensjonatu należącego do brata Obajtka.

Przeniesienie majątku do fundacji rodzinnej wzbudziło spekulacje dotyczące możliwego zabezpieczenia przed roszczeniami, zwłaszcza w kontekście zapowiedzi działań prawnych ze strony obecnego zarządu Orlenu, który zarzuca byłemu kierownictwu liczne nieprawidłowości.

Orlen zamierza dochodzić odszkodowań od byłego zarządu, w tym Daniela Obajtka, za szkody wyrządzone spółce. Prezes Ireneusz Fąfara wskazał, iż działania poprzedniego zarządu takie jak zaniżanie cen paliw, miały negatywny wpływ na firmę. Obajtek odpiera zarzuty, argumentując, iż wszystkie decyzje były podejmowane zgodnie z obowiązującym nadzorem.

Dziennikarskie śledztwo z 2021 roku

W swoim oświadczeniu majątkowym Obajtek ujawnił zaledwie cztery nieruchomości. Przekazanie majątku do fundacji rodzinnej może utrudnić Orlenowi dochodzenie roszczeń, choć nie wyklucza takiej możliwości. Mecenas Mateusz Chinczewski zauważył, iż wierzyciele wciąż mogą dochodzić swoich praw, choć postępowania mogą być czasochłonne. W tym miejscu warto jednak przypomnieć o tym, co udało się ustalił dziennikarzom kilka lat temu.

W marcu 2021 roku „Newsweek” opublikował artykuł mówiący o tym, iż Daniel Obajtek był właścicielem kilkudziesięciu nieruchomości w Polsce, w tym pałacu w Borkowie, domu w Łężkowicach, posiadłości w Stróży oraz domków letniskowych w Kopalinie. Wartość majątku Obajtka i jego bliskich oszacowano na około 35 mln zł, obejmujących m.in. 30 ha ziemi, dwa hotele, sześć domów i dwa mieszkania.

Były prezes Orlenu zapewniał o transparentności wszystkich transakcji i zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kontrolę swoich oświadczeń majątkowych.

KP76, czyli dyskusyjna fundacja

Jak wspomniano, część nieruchomości Obajtek przekazał fundacji KP76. Została ona założona w listopadzie 2023 roku. Sam Obajtek bronił się, mówiąc, iż ma prawo dokonać takiego przeniesienia.

Mam prawo dać synowi, który ma 25 lat, co chcę. Nie zamierzam się z tego tłumaczyć. Miałem taką wolę i przepisałem. Tusk majątek przepisał na żonę.

Fundacja KP76, utworzona na podstawie ustawy przyjętej podczas rządów PiS, została powołana w celu zabezpieczenia majątku fundatora oraz zarządzania nim zgodnie z jego intencjami. Funkcję pełnomocnika fundacji pełni syn Daniela Obajtka, Piotr Obajtek.

Utworzenie fundacji rodzinnej zwiększa ochronę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami, jednocześnie budząc wątpliwości co do transparentności działań. Postępowania dotyczące jego majątku oraz możliwe spory prawne mogą ciągnąć się przez długie lata.

Idź do oryginalnego materiału