Obniżenie wieku emerytalnego dla rolników o 10 lat

2 miesięcy temu

Praca rolnika jest wyjątkowo ciężka i wymagająca. Bowiem rolnik pracuje tak naprawdę przez 7 dni w tygodniu i po kilkanaście godzin na dobę. Dlatego samorząd rolniczy proponuje obniżenie wieku emerytalnego dla rolników.

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach zawnioskował do Krajowej Rady Izb Rolniczych o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników o 10 lat. We wniosku zaproponowano, aby dotyczyło to wszystkich rolników, bez względu na wielkość prowadzonego gospodarstwa.

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę?

Powszechny wiek emerytalny wynosi w Polsce 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, również rolnicy muszą osiągnąć taki wiek, aby otrzymywać emeryturę rolniczą z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tymczasem praca rolnika w gospodarstwie zupełnie różni się od tej, którą wykonują osoby zatrudnione na etacie.

Obniżenie wieku emerytalnego dla rolników

Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach postuluje o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. Ściśle mówiąc, zarząd ŚIR proponuje, aby wiek emerytalny dla rolników pracujących w gospodarstwie rolnym i ubezpieczonych w KRUS wynosił, odpowiednio, 55 lat dla mężczyzn i 50 lat dla kobiet. A wiec w stosunku do obecnych regulacji, byłoby to obniżenie wieku emerytalnego dla rolników o 10 lat.

Specyfika pracy w gospodarstwie rolnym

Wystosowany we wniosku postulat obniżenia wieku emerytalnego dla rolników, ŚIR argumentuje specyfiką pracy na roli. Rolnicy pracują bowiem znacznie więcej niż osoby zatrudnione na etacie. Nie mają wyznaczonych ram godzinowych, często ich codzienna praca wykonywana jest znacznie dłużej niż typowy 8-godzinny dzień pracy. Ponadto jest to praca przez 7 dni w tygodniu. W efekcie, przeciętny rolnik w ciągu roku pracuje tyle, co osoba na etacie w ciągu 4 lat. Dlatego producenci rolni powinni wcześniej kończyć swoją zawodową aktywność i przechodzić na zasłużoną emeryturę.

Praca rolnika nie jest określona w żadnych ramach czasowych i niejednokrotnie trwa przez 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Rolnicy prowadzący hodowlę zwierząt nie mają ani jednego dnia wolnego w roku. Porównując to do pracy na etacie, rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat. W związku z coraz trudniejszą sytuacją w rolnictwie, gdzie koszty produkcji często przekraczają zyski, rolnicy rezygnują z zatrudniania pracowników stałych czy to sezonowych, przez co nakład pracy, jaki muszą wykonać w swoich gospodarstwach, staje się coraz większy — cytuje wniosek izby rolniczej Radio Zet.

Nie tylko obniżenie wieku emerytalnego, ale także wyższa emerytura dla rolnika

Kolejnym postulatem izb rolniczych jest podwyższenie kwoty emerytury dla rolnika. W związku ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia oraz wysokości zasiłków dla osób niezdolnych do pracy, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje o podwyższenie emerytur rolniczych. W piśmie skierowanym do premiera i ministra rolnictwa czytamy:

W związku ze znacznym wzrostem kosztów utrzymania oraz przeciętnego wynagrodzenia fakt, iż najniższa emerytura rolnicza, po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 marca 2024 r. wynosi 1 780,96 zł! Szczególnie bulwersujące dla rolników jest porównanie wysokości i warunków uzyskania emerytury rolniczej z warunkami i wysokością tzw. „renty alkoholowej”, która wynosi tyle samo, a nie wymaga długoletniej ciężkiej pracy.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje o zrównanie emerytury rolniczej z KRUS do minimalnej emerytury z ZUS (z 90% do 100%). Jednocześnie apelując o pilną zmianę przepisów i podwyższenie emerytur rolniczych przez wniesienie rządowego projektu nowelizacji przepisów o emeryturach rolniczych. Zmiana powinna obejmować również podwyższenie dodatku za dłuższy okres składkowy oraz z tytułu płacenia wyższych składek (2- i 3-krotnie) przez rolników prowadzących większe gospodarstwa.

Źródło: SIR, KRIR, Radio Zet

Idź do oryginalnego materiału