Obornik idealny nawóz pod buraki i ziemniaki

1 dzień temu

Przy wysokich cenach nawozów mineralnych dobrze jest sięgać po inne źródła składników mineralnych. Warto postawić na nawozy naturalne. Cennym źródłem makro- i mikroelementów jest obornik.

Obornik poza tym, iż jest źródłem składników odżywczych to także wpływa na poprawę bilansu materii organicznej w glebie. Średnie zawartości składników pokarmowych w jednej tonie świeżej masy obornika wynoszą: 5 kg azotu, 1,3 kg fosforu, 6 kg potasu, 3,6 kg wapnia i 1,2 kg magnezu. Z nawozem tym do gleby wnoszone jest 36 g cynku, 62 g manganu, 5,2 g miedzi, 4,8 g boru, 0,43 g molibdenu oraz 0,3 g kobaltu.

Obornik stosuje się głównie pod rośliny o długim okresie wegetacji, dobrze reagujące na nawożenie organiczne, szczególnie pod buraki i ziemniaki, a także pod rzepak i kukurydzę, które uprawia się na silos. Pod buraki optymalna dawka obornika wynosi 35 t/ha, pod ziemniaki 30 t/ha i pod kukurydzę od 25 do 30 t/ha.

Obornik zaleca się do stosowania w okresie jesiennym i wiosennym, przy czym termin aplikacji zależy od uprawianej rośliny oraz kategorii agronomicznej gleby, ukształtowania terenu, a także warunków klimatycznych.

W przypadku uprawy buraków, które gorzej znoszą orkę wiosenną w porównaniu do ziemniaków, obornik powinno się stosować w okresie jesiennym. Na glebach ciężkich i średnich wniesienie obornika wskazane jest w okresie jesiennym.

Natomiast w przypadku upraw na glebach bardzo lekkich i lekkich, szczególnie zlokalizowanych na dużych skłonach, jak również na obszarach o dużej ilości opadów atmosferycznych, zalecana jest wiosenna aplikacja obornika, ponieważ przy jego jesiennym zastosowaniu na tego typu glebach doszłoby do znacznych strat azotu w efekcie jego wymycia w głąb gleby.

Idź do oryginalnego materiału