Kiedy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?
W polskim prawie nie ma odgórnego obowiązku montażu instalacji odgromowej w każdym domu jednorodzinnym. To, czy piorunochron musi zostać zamontowany, zależy natomiast od wyniku tzw. oceny ryzyka. Analiza ta przeprowadzana jest zgodnie z normą PN-EN 62305-2 i uwzględnia szereg czynników wpływających na ryzyko uderzenia pioruna i skutki, jakie może ono wywołać.
Jednym z kluczowych elementów tej analizy jest wskaźnik zagrożenia piorunowego, który oblicza się na podstawie m.in. powierzchni i wysokości budynku, rodzaju konstrukcji i użytych do jego budowy materiałów, lokalizacji obiektu, warunków klimatycznych, przeznaczenia budynku i liczby osób przebywających jednocześnie w budynku.
W praktyce oznacza to, iż każdy budynek analizuje się indywidualnie. Przepisy wskazują jednak kilka konkretnych przypadków, kiedy montaż instalacji odgromowej jest obowiązkowy. Obowiązek instalacji piorunochronu dotyczy m.in.:Reklama
● budynków, które mają ponad 15 metrów wysokości,
● budynków, których powierzchnia przekracza 500 m kw.,
● gdy konstrukcja budynku została wykonana z materiałów łatwopalnych, np. drewna,
● gdy analiza ryzyka wykaże przekroczenie dopuszczalnego poziomu zagrożenia wyładowaniem elektrycznym.
Jakie budynki nie wymagają montażu piorunochronu?
Choć instalacja odgromowa znacząco zwiększa bezpieczeństwo każdego budynku podczas burzy, to nie zawsze jej wykonanie będzie obowiązkowe. Zgodnie z przepisami instalacja odgromowa nie musi być montowana w przypadku:
● budynków o powierzchni do 50 m kw.,
● obiektów o wysokości poniżej 5 metrów,
● budynków wykonanych z materiałów nieprzewodzących, np. cegły,
● budynków zlokalizowanych w niskiej strefie zagrożenia burzowego,
● budynków osłoniętych przez wyższe zabudowania, które zmniejszają prawdopodobieństwo bezpośredniego uderzenia pioruna.
Co grozi za brak piorunochronu?
o ile budynek zgodnie z przepisami powinien mieć instalację odgromową, a właściciel jej nie wykona, to wówczas musi liczyć się z konsekwencjami. Mianowicie w przypadku kontroli nadzoru budowlanego właściciel przede wszystkim może zostać zobowiązany do natychmiastowego montażu instalacji. Co więcej, na właściciela może zostać nałożona kara grzywny.
Na znacznie poważniejsze konsekwencje może narazić się właściciel budynku w sytuacji, gdy piorun rzeczywiście uderzy w obiekt i dojdzie do m.in.:
● uszkodzenia instalacji elektrycznej i urządzeń w domu,
● porażenia osób przebywających w domu,
● pożaru dachu lub całego budynku,
● porażenia i pożaru budynków w pobliżu.
W dodatku, o ile budynek nie spełnia wymagań technicznych (czyli nie posiada instalacji odgromowej, gdy prawo nakłada na niego taki obowiązek), to w przypadku np. pożaru budynku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, choćby o ile szkody są bardzo poważne.
WB