Ochrona wód przed azotanami 2024. Będą dopłaty dla rolników

7 miesięcy temu

Ochrona wód przed azotanami 2024 to program adresowany do hodowców zwierząt gospodarskich. Z tego tytułu ARiMR zaprasza do ubiegania się o kolejne wsparcie z PROW. Nabór wniosków o dopłaty dla rolników rozpocznie się już niebawem.

Ochrona wód przed azotanami 2024 — to dofinansowanie pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dotychczas ponad 275 mln zł trafiło na ten cel do 3,6 tys. rolników. Od 20 lutego do 20 marca 2024 roku można składać wnioski o środki finansowe przeznaczone na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

Program ochrona wód przed azotanami w 2024

Wsparcie finansowe zaadresowano do producentów rolnych, prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Nie obejmuje ono właścicieli ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz chlewni, w których jest powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub więcej niż 750 stanowisk dla macior.

Limit pomocy na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW na lata 2014–2020 wynosi 150 tys. zł. Standardowy poziom dofinansowania to 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Więcej, 60 procent, dostać może na inwestycje młody rolnik.

Dopuszczalne inwestycje na ochronę wód

Otrzymane środki można przeznaczyć na inwestycje mające na celu realizację programu Ochrona wód przed azotanami 2024. Mianowicie pieniądze można wydać na budowę, przebudowę lub zakup zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych. Dotyczy to również płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych. Ponadto dofinansowanie obejmuje nabycie nowych maszyn i urządzeń do aplikacji naturalnych nawozów płynnych. Młodzi rolnicy mogą także skorzystać z dofinansowania na zakup zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.

Ochrona wód przed nawozami naturalnymi — istotny termin

Jednak rolnicy prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych) muszą pamiętać o ważnym terminie. Mianowicie muszą oni do końca tego roku dostosować powierzchnię lub pojemność miejsc, w których przechowują nawozy naturalne, do wymagań określonych w programie. A konkretnie chodzi o „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Ochrona wód przed azotanami 2024 — jak ubiegać się o pieniądze?

Rolnicy mogą się starać o dopłaty przez miesiąc, czyli od 20 lutego do 20 marca. Wnioski przyjmowane będą w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR. Można je składać osobiście, przez upoważnioną osobę, przesyłką rejestrowaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Złożone przez rolników wnioski będą podlegały ocenie punktowej, a suma zyskanych punktów zdecyduje o kolejności przysługiwania pomocy. Agencja weźmie pod uwagę m.in. liczbę zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie czy udział kosztów inwestycji objętych operacją. Ważne będzie też to, czy wnioskodawca nie wystąpił już o pomoc w ramach takiej dokładnie operacji. Dotyczy to również programu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN”.

ARiMR informuje, iż opublikuje listę kolejności przysługiwania pomocy w terminie 50 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. Więcej informacji na temat ochrony wód przed azotanami w 2024 r. uzyskać można w regionalnych biurach Agencji. ARiMR zachęca też do kontaktu za pośrednictwem bezpłatnej infolinii: 800 38 00 84 oraz 22 595 06 11. Natomiast jeżeli chcesz więcej się dowiedzieć na temat trwających naborów, zajrzyj tutaj.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału