Odmrożenie cen energii może podwyższyć inflację

3 godzin temu

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenili podczas styczniowego posiedzenia, iż według dostępnych prognoz, w I połowie 2025 r. inflacja może przekroczyć 5% r/r, następnie w III kw. może spaść przejściowo pod wpływem efektów bazy, a pod koniec br. może ponownie wzrosnąć, wynika z „minutes”. Wskazano, iż odmrożenie cen energii w II połowie roku może oddziaływać w kierunku wyższego wskaźnika CPI także przez część 2026 r.

Większość członków RPP oceniła, iż w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa.

„Członkowie Rady wskazywali, iż w tych warunkach inflacja CPI, po przejściowym spadku w III kw. 2025 r. pod wpływem efektów bazy, pod koniec roku może ponownie wzrosnąć. Jednocześnie prognozy wskazują, iż średnioroczna inflacja w 2025 r. będzie wyraźnie przekraczała cel inflacyjny NBP. Podkreślano ponadto, iż inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii może utrzymywać się w 2025 r. na podwyższonym poziomie, zbliżonym do 4%. Członkowie Rady zwracali uwagę, iż odmrożenie cen energii w II połowie roku może oddziaływać w kierunku wyższego wskaźnika CPI także przez część 2026 r.” – czytamy w „minutes”.

Członkowie RPP podkreślali, iż „szybkiemu obniżaniu się inflacji nie sprzyjają dotychczas inne uwarunkowania makroekonomiczne”.

„W tym kontekście wskazywano w szczególności na utrzymujący się wysoki wzrost wynagrodzeń oraz wzrost gospodarczy, który – według prognoz – w 2025 r. ma przyspieszyć” – czytamy dalej.

Członkowie Rady zwracali także uwagę na prognozowany na bieżący rok wysoki deficyt sektora finansów publicznych oraz na brak ogłoszenia konkretnych rozwiązań w zakresie sygnalizowanego zacieśnienia polityki fiskalnej w 2026 r., podał bank centralny.

„Zwracano uwagę, iż wydłużanie się okresu utrzymywania się inflacji na podwyższonym poziomie zwiększa ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych, co może zwiększać presję płacową i w efekcie utrwalać wysoką dynamikę cen. Ryzyko to może być szczególnie istotne w warunkach ożywienia wzrostu gospodarczego i niskiego bezrobocia. Jednocześnie podkreślano znaczenie niepewności dotyczącej perspektyw aktywności w największych gospodarkach, a także niepewności geopolitycznej, w tym związanej z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę” – czytamy dalej.

Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego, wskazano w „minutes”.

„W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec oczekiwanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej. W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada oceniła, iż obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie” – podsumowano.

Pojawiła się opinia, iż wobec podwyższonej inflacji obecny poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu w średnim okresie, podał NBP.

Rada w styczniu br. podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 5,75%; stopa lombardowa 6,25%; stopa depozytowa 5,25%; stopa redyskontowa weksli 5,80%; stopa dyskontowa weksli 5,85%.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału