Prace budowlane i remontowe wiążą się z powstawaniem odpadków z gruzu, ceramiki czy betonu. Z takimi odpadkami należy prawidłowo postępować, by nie narażać się na wysoką grzywnę, a choćby areszt. Odpady budowlane, porzucane w lasach, mogą przyczyniać się też do zanieczyszczeń środowiska.
REKLAMA
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ
Odpady budowlane – problematyczne śmieci, które należy prawidłowo utylizować
Odpady budowlane tworzą się zawsze podczas remontów czy budowy domu. Kłopotliwy gruz, składający się z pozostałości cegieł, betonu, resztek farby, ceramiki, glazury czy kleju należy zawsze odpowiednio zagospodarować, aby nie stanowił zagrożenia dla środowiska. Warto mieć na uwadze, iż wywożenie tego rodzaju odpadów do lasu stanowi wykroczenie, a na dodatek może przyczynić się do zanieczyszczenia terenu i wód gruntowych. Odpadów budowlanych nie powinno się także przechowywać na własnej posesji – okazuje się, iż takie postępowanie może zostać ukarane grzywną. Gruzu nie należy też umieszczać w kontenerach, przeznaczonych na odpady zmieszane, choćby w przypadku niewielkiej ilości odpadów.
Nie wiesz, gdzie wyrzucać gruz? Sprawdź koniecznie
Planujesz remont? Koniecznie dowiedz się, gdzie wyrzucać gruz. W przypadku tego rodzaju śmieci sprawa może wydawać się trochę bardziej skomplikowana. Wystarczy jednak wiedzieć, w jaki sposób postępować z takimi odpadkami.
Beton, gruz betonowy, ceglany, zmieszane odpady z gruzu, betonu, ceramiki, terakoty – wszystkie odpadki, powstające w czasie prac budowlanych i remontowych, mogą zostać nieodpłatnie oddane do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Należy przy tym pamiętać, by wszelkie pozostałości po betonie i innych pozostałościach po budowie lub remoncie składować w przeznaczonych do tego workach Big bag bądź w kontenerach.
W przypadku, gdy nie mamy możliwości przetransportowania gruzu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych we własnym zakresie, można zdecydować się na skorzystanie z usług firmy, zajmującej się wywozem odpadów budowlanych.
Ile kosztuje wynajęcie kontenera na śmieci?
Masz w planach prace remontowe? Sprawdź, ile kosztuje wynajęcie kontenera na śmieci. jeżeli wiesz, iż torba Big bag okaże się nieodpowiednia, weź pod uwagę odpowiedni pojemnik na odpady budowlane.
Koszty wynajęcia kontenera na śmieci mogą wynosić od około 200 do 1200 zł – w zależności od wielkości pojemnika. Przed podjęciem decyzji o wynajmie kontenera warto skonsultować się z firmą, która pomoże w doborze pojemnika o odpowiedniej pojemności. Dobrze też wiedzieć, iż wynajęty kontener można postawić na terenie własnej posesji bez konieczności otrzymania pozwolenia (jest ono jednak wymagane w przypadku postawienia kontenera na terenie nieruchomości wspólnej).
Zobacz też: Opakowanie po maśle - gdzie wyrzucić tego rodzaju odpadki? Czy trzeba je myć? To wcale nie jest takie oczywiste