Odpowiedź resortu na ognisko choroby niebieskiego języka. Procedura i zgoda na przemieszczenie zwierząt

3 tygodni temu

W związku z wystąpieniem w miejscowości Rajczyn w województwie dolnośląskim choroby niebieskiego języka minister rolnictwa i rozwoju wsi przygotował projekt rozporządzenia w sprawie środków ochronnych. Jak procedura i obowiązki dla posiadacza zwierząt?

Procedura przemieszczenia zwierząt

W myśl projektu zwierzęta będzie można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami po uzyskaniu pozwolenia na takie ich przemieszczenie wydane przez powiatowego lekarza weterynarii adekwatnego ze względu na miejsce pochodzenia tych zwierząt. Zwierzęta będzie można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami, o ile w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem tych zwierząt w zakładzie, z którego te zwierzęta są przemieszczane nie potwierdzono zakażenia BTV.

Zwierzęta będzie można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami po uzyskaniu ujemnego wyniku badania laboratoryjnego metodą serologiczną w kierunku zakażenia BTV w próbkach pobranych od przemieszczanych zwierząt nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem. Zwierzęta będzie można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami po przekazaniu przez podmiot prowadzący zakład, z którego te zwierzęta są przemieszczane, do podmiotu prowadzącego zakład przeznaczenia tych zwierząt oraz do powiatowego lekarza weterynarii adekwatnego ze względu na miejsce położenia zakładu przeznaczenia tych zwierząt informacji o zamiarze przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed załadunkiem tych zwierząt.

Zgoda na przemieszczenie zwierząt

Powiatowy lekarz weterynarii wyda pozwolenie, o ile po przeprowadzeniu analizy ryzyka stwierdzi, iż przemieszczenie bydła, owiec lub kóz nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa choroby niebieskiego języka.

Na obszarze objętym ograniczeniami powiatowy lekarz weterynarii przeprowadzi analizę stanu zdrowia zwierząt w pobliżu zakładu, w którym stwierdzono wystąpienie zakażenia BTV.

Obowiązki posiadacza chorych zwierząt

Posiadacz bydła, owiec lub kóz utrzymywanych w zakładach na obszarze objętym ograniczeniami niezwłocznie ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną albo najbliższego weterynarza o wystąpieniu u tych gatunków następujących objawów:

  • ślinotoku;
  • zaczerwienienia i obrzęku błony śluzowej jamy ustnej i języka;
  • owrzodzenia warg, opuszki zębowej i języka;
  • zapalenia koronki i tworzywa racic, kulawizn;
  • duszności, obfitego wypływu z nosa;
  • łuszczenia się naskórka strzyków i tworzenie się strupów u krów mlecznych;
  • ronień i rodzenia zdeformowanych zwierząt gorączki.

Rozporządzenie w sprawie środków ochronne w związku z wystąpieniem zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Choroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae).

Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.

Potwierdzono wirusa choroby niebieskiego języka (dalej: BTV) w zakładzie położonym w miejscowości Rajczyn, w gminie Wińsko, powiecie wołowskim, województwie dolnośląskim. Minister rolnictwa i rozwoju wsi przygotował projekt rozporządzenia w sprawie środków ochronnych podejmowanych w związku z wystąpieniem zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka. Omawiane rozporządzenie wprowadza środki szczególne w odniesieniu na zakażonym obszarze w sprawie przemieszczania zwierząt i materiału biologicznego.

Idź do oryginalnego materiału