We wtorek OpenAI ogłosiło wprowadzenie nowej funkcji beta o nazwie “Tasks” w swoim popularnym narzędziu ChatGPT. Ta innowacja sygnalizuje rozszerzenie działalności firmy w obszarze wirtualnych asystentów, stawiając ją w konkurencji z takimi gigantami jak Apple i Amazon, którzy od lat oferują swoje wirtualne asystenty, odpowiednio Siri i Alexa.
Zadania dostosowane do użytkownika
Funkcja “Tasks” umożliwia użytkownikom ChatGPT zlecanie zadań do wykonania w przyszłości, takich jak przypomnienia o sprzedaży biletów na koncerty czy cotygodniowe briefingi informacyjne. System będzie również oferował możliwość ustawiania powtarzających się działań, takich jak codzienne aktualizacje pogody. Co więcej, na podstawie rozmów z użytkownikami, ChatGPT będzie sugerował zadania, które użytkownicy będą mogli zaakceptować lub odrzucić.
Reakcja konkurencji na rozwój sztucznej inteligencji
Wprowadzenie nowej funkcji przez OpenAI zbiegło się z rosnącą rywalizacją w obszarze sztucznej inteligencji. Po premierze ChatGPT pod koniec 2022 roku, która wywołała prawdziwe poruszenie w branży, Amazon zdecydował się na aktualizację swojej długoletniej usługi Alexa, by dostosować ją do wymagań nowoczesnych chatbotów zasilanych przez generatywną sztuczną inteligencję. Dyrektor generalny Amazona, Andy Jassy, zapowiedział, iż nowa wersja Alexy, która podejmie samodzielne działania, zostanie wydana w “nadchodzących miesiącach”.
Z kolei Apple połączyło technologię “Apple Intelligence” z Siri, wykorzystując ChatGPT i współpracując z Microsoftem, aby dostarczyć użytkownikom innowacyjne rozwiązania. Firma stara się zapewnić zgodę użytkowników przed każdym zapytaniem o usługę OpenAI.
Wdrożenie funkcji na całym świecie
OpenAI zapowiedziało, iż nowa funkcjonalność w wersji beta zostanie niedługo udostępniona użytkownikom ChatGPT Plus, Team i Pro na całym świecie. Pierwsze wdrożenia rozpoczną się na platformie internetowej, a pełne wdrożenie ma nastąpić w nadchodzących dniach.
Dzięki wprowadzeniu funkcji “Tasks”, OpenAI stawia kolejny krok w rywalizacji z liderami rynku asystentów głosowych, starając się zaoferować użytkownikom bardziej zaawansowane, spersonalizowane usługi oparte na sztucznej inteligencji.