Oszczędzasz w PPK? W tej sytuacji zgromadzonymi tam środkami musisz się podzielić

6 dni temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Jedną z najważniejszych spraw w przypadku podjęcia decyzji o zakończeniu małżeństwa jest podział majątku po rozwodzie. Jego przeprowadzenie jest możliwe w przypadku ustanowienia wspólności majątkowej. Choć najczęściej w skład majątku wspólnego wchodzą m.in. samochody, nieruchomości czy pobrane wynagrodzenie za pracę, to podziałowi mogą podlegać również zgromadzone w trakcie trwania małżeństwa oszczędności. Poniżej wyjaśniamy, co dzieje się ze środkami zgromadzonymi w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) podczas podziału majątku wspólnego.


Przypomnijmy, iż PPK to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są przez pracowników, pracodawców i państwo. Czy w przypadku podziału majątku wspólnego trzeba podzielić się zgromadzonymi w tym programie pieniędzmi? Jak wygląda kwestia opodatkowania?


Środki zgromadzone w PPK a podział majątku wspólnego


Jak przypomina serwis Infor.pl, środki, które uczestnik PPK zgromadził w trakcie trwania małżeństwa, podczas gdy małżonków obowiązywała wspólność majątkowa, będą należeć do ich majątku wspólnego. A to może oznaczać konieczność podzielenia się nimi z byłym małżonkiem. Reklama


W przypadku podziału majątku wspólnego, gdy żona i mąż są uczestnikami PPK, środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu przekazywane są w formie wypłaty transferowej na rachunek PPK byłego małżonka uczestnika. Takie oszczędności są zwolnione z podatku dochodowego.


Wypłata transferowa na rachunek PPK byłego małżonka jest dokonywana przez instytucję finansową w czasie 3 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku. Konieczne jest również przedstawienie dowodu na to, iż ma się prawo do środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK.


Tylko jedno z małżonków jest uczestnikiem PPK


Jeżeli były małżonek nie przystąpił do PPK, to oszczędności zgromadzone na rachunku uczestnika i tak będą podlegały podziałowi w przypadku podziału majątku wspólnego. W tym przypadku były małżonek może wybrać, w jaki sposób zgromadzone na koncie uczestnika środki mają do niego trafić. Pieniądze mogą zostać przekazane m.in. w formie wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub w formie zwrotu na rachunek bankowy.
W przypadku zwrotu oszczędności w formie pieniężnej na rachunek bankowy istotne jest to, czy były małżonek uczestnika PPK ukończył 60 lat lub nabył prawo do emerytury. o ile któryś z tych warunków zostanie spełniony, to nie będą miały zastosowania wymienione w ustawie pomniejszenia, w tym m.in. zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego.
Natomiast w przypadku transferu środków z PPK na lokatę do wypłaty oszczędności przekazanych na rachunek terminowej lokaty może dojść po osiągnięciu przez byłego małżonka uczestnika PPK 60. roku życia. Taki warunek musi przewidywać umowa o prowadzenie rachunku terminowej lokaty.
Idź do oryginalnego materiału